İstanbul’daki ücretsiz spor merkezleri

Spor Güncel
Fazla kilolar özellikle kış aylarında hareketsiz kalan kişilerin en büyük sorunlarından biridir.  Genellikle evde geçirilen bu aylarda  işin içine bir de sağlıksız bir beslenme girince kilo almak kaçı...
EMOJİLE

Fazla kilolar özellikle kış aylarında hareketsiz kalan kişilerin en büyük sorunlarından biridir.  Genellikle evde geçirilen bu aylarda  işin içine bir de sağlıksız bir beslenme girince kilo almak kaçınılmazdır.  Bahar aylarının gelmesiyle birlikte kış aylarında alınan kilolar bir  spor salonu  bulunarak verilmeye çalışılıyor. Özellikle bulundukları semtlerdeki spor salonlarını tercih eden vadandaşlar, farklı spor dallarıyla kalori harcıyor. En çok tercih edilen spor dalları arasında da fitness, pilates, yüzme, step ve aerobik geliyor.

Peki spor yapmak için hangi spor salonlar tercih edilmeli?

Spor yapmak isteyenler bu haber sizin için… İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSMEK ve belediyelerin kendi bünyesinde faaliyet gösterdiği ücretsiz spor merkezleri İstanbullulara ücretsiz spor yapma imkanı veriyor. İşte İstanbul’da ücretsiz olarak spor yapabileceğiniz merkezler…

İBB SPOR MERKEZLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul halkına ücretsiz spor hizmeti sunuyor.

Ücretsiz spor hizmetinden nasıl yararlanılır?

1. www.sporasonline.com adresinden ön kayıt formu doldurmak

2. Kayıt için gerekli evrakları hazırlamak ( Tam İdrar Tahlili, Hepatit B Testi, Spor yapmanızda sağlığınız açısından sakınca olmadığına dair doktor onayı – sağlıkla ilgili bu işlemlerin tamamını tesislerimiz bünyesinde hizmet veren özel sağlık birimlerimizde çok uygun koşullarda yaptırabilirsiniz. – ve 1 adet fotoğraf)

3. Kesin kayıt işlemlerinizi tamamlamak için tesislerimizdeki rezervasyon personeline başvurmak.

Sporla Sağlıklı Nesillere Doğru Projesi kapsamındaki seanslardan faydalanmak isteyen üyeler,15 TL karşılığında kayıt oldukları branştan 2 ay süresince yararlanabiliyorlar. Bu proje kapsamındaki üyeliklerde devam zorunluluğu bulunuyor. Yüzme branşı için ard arda 2, toplamda 4 kez devamsızlık yapan üyelerin kayıtları, sistem tarafından otomatik olarak siliniyor.

Kayıt için istenilen tahlilleri ve sağlık onayını nereden temin edebilirim?

İBB Spor AŞ. bünyesinde hizmet veren sağlık birimlerinde bu işlemleri  09:00-21:00 saat aralığında çok uygun koşullarda yaptırabilirsiniz.

Kayıt için gerekli evraklar:

www.sporasonline.com adresinden ön kayıt formu doldurmak

Yüzme Branşı için: Tam idrar tahlili, Hepatit B testi, Doktor onayı, 2 adet fotoğraf

Salon Sporları için: Doktor onayı, 2 adet fotoğraf

Ücretsiz spor yapabileceğiniz branşlar:

Yüzme, Masa tenisi, Buz Hokeyi, Judo, Karate, Step Aerobik, Basketbol, Futbol, Yoga, Kick Boks, Tenis, Pilates, Fitness, Buz pateni, Aikido, Kort tenisi, Güreş, Wing  Tsun, Step Aerobik, Wushu, Boks, Squash, Taekwon Do, Badminton

Detaylı bilgiler www.sporas.com.tr sitesinden ve 0212 453 30 30 nolu telefondan alınabilir.

İSMEK SPOR MERKEZLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları İSMEK, ücretsiz sanat ve meslek eğitimlerinin yanı sıra vatandaşlarımızın yine ücretsiz bir şekilde yararlanabileceği spor merkezleri ile hizmet veriyor.

İSMEK, 21 spor merkezi ile İstanbullulara formda kalma imkânı sunuyor. Altı yıldan bu yana bayanların ve erkeklerin faydalanabildiği eğitimlere sağlıkla ilgili bir engel bulunmadığı sürece 16 yaş üstü tüm herkes katılabiliyor.

Yaza formda girmek isteyen ya da sağlıklı yaşamın ayrılmaz parçası olan spordan vazgeçemeyen tüm İstanbullular İSMEK’te aradığını buluyor. İSMEK’in spor eğitim merkezlerinde aerobik, fitness ve plates eğitimlerinden tüm İstanbullular yararlanabiliyor.

İSMEK’te eğitimleri verilen fitness da bayanların olduğu kadar erkeklerinde oldukça ilgi gösterdiği bir spor dalı. İSMEK spor merkezlerindeki plates ve fitness eğitimleri sayesinde İstanbullu kadın ve erkekler ortak problemi olan fazla kilolardan kurtulurken herkesin hayali olan ve sağlıklı ve fit bir bedene kavuşuyor. Aerobik, fitness ve plates eğitimlerine katılanlar bu sporlar sayesinde yaza formda girmeye hazırlanırken bunun karşılığında hiçbir ücret ödemek zorunda kalmıyor. Eğitimler alanında uzman kişiler tarafından veriliyor ve toplam 30 saat devam ediyor.

İSMEK Spor Merkezleri şöyle;

Bahçelievler Çalışlar Spor Eğitim Merkezi

Bahçelievler Yenibosna Spor Eğitim Merkezi

Beykoz Spor Eğitim Merkezi

Beylikdüzü Beykent Spor Eğitim Merkezi

Beylikdüzü Spor Eğitim Merkezi

Büyükçekmece Spor Eğitim Merkezi

Çatalca Spor Eğitim Merkezi

Esenler Spor Eğitim Merkezi

Gaziosmanpaşa Spor Eğitim Merkezi

Güngören Merter Spor Eğitim Merkezi

Güngören Spor Eğitim Merkezi

Kağıthane Çeliktepe Spor Eğitim Merkezi

Kartal Atalar Spor Eğitim Merkezi

Kartal Hürriyet Mh. Spor Eğitim Merkezi

Kartal Yakacık Spor Eğitim Merkezi

K.Çekmece Sefaköy Spor Eğitim Merkezi

K.Çekmece Yeşilova Spor Eğitim Merkezi

Sancaktepe Osmangazi

Silivri Spor Eğitim Merkezi

Sultanbeyli Mehmet Akif Spor Eğitim Merkezi

Tuzla Aydınlı

Tuzla Spor Eğitim Merkezi

Ümraniye Mithatpaşa Spor Eğitim Merkezi

İSMEK Spor Merkezlerinde eğitim verilen branşlar ise şöyle; 

1-Aerobik 

Müzik eşliğinde yapılan bir tür jimnastik ya da rahatlama kondisyon hareketleridir.. Astronotların uzay jimnastiğinden esinlenerek oluşturulmuştur.

2-Step

Step olarak tanımlanan bir aletin üzerinde değişik adımlarla müzik eşliğinde yapılan bir spor türüdür.

3-Fıtness 

Kelime anlamı olarak “sağlık, uygunluk” demek olan fitness, vücudun birbiriyle orantılı olması için yapılan çalışmalar bütünün içermektedir.

4-Body Building 

Body building, başlangıcı yıllar öncesine dayanan ve bütün sporların başlangıcını oluşturan bir spor dalıdır.

5-Cardio 

Kalp dolaşım ve solunum sistemi kapasitesinin geliştirilmesi için yapılan çalışmalardan biridir.

6-Koşu Bandı 

Form tutmak, kilo vermek ve sağlığını korumak isteyen her yaştaki insanın güvenle yapabileceği sporlardan biri olan yürüyüş, koşu bantları sayesinde spor salonlarının içerisinde kirli havadan ve olumsuz çevre koşullarından soyutlanmaktadır.

7- Taekwando 

Uzakdoğu savunma sporlarından olan taekwando, çıplak el ve ayak ile belli disiplinler dahilinde yapılan bir sanat olarak tanımlanmaktadır.

8-Pinpon (Masa Tenisi) 

İlk kullanılan adı “salon tenisi” olan Pinpon, 1900’lerin başında topun rakete ve masaya çarptığı zaman çıkardığı sesi temsil eden “ping pong” ismiyle bilinmeye başlanmıştır. 1988 yılında masa tenisi erkek ve bayanlarda tekler ve çiftler müsabakalarını içeren olimpik bir spor haline gelmiştir.

İSMEK’te kayıt süreci nasıl işliyor?

Kayıtlar her yıl Eylül ayında başlıyor. Genel olarak pek çok branşta eğitimler Haziran ayına kadar devam etmekte. Bazı branşlarda eğitimler, dönem içerisinde kurlara (2,5- 3 aylık kısa dönemler halinde) bölünmektedir. Kısa dönemli branşlarda kayıtlar yine Eylül ayında alınmakta, kontenjan boşluğuna bağlı olarak eğitim dönemi içerisinde yeni kayıtlar alınabilmektedir.

Her kurs merkezinin sayfasında kaydı açık olan branşlar yayınlanmaktadır. Size en yakın kurs merkezinin sayfasından kaydı devam eden branşları öğrenebilirsiniz.

Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

İSMEK’in eğitimlerinden faydalanmak isteyenlerin başvuru sırasında T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı fotokopisini yanlarında bulundurmaları yeterli. (Spor Eğitim Merkezleri’nde salon sporları eğitimine katılacak olan kursiyerlerden sağlık raporu isteniyor.)

BELEDİYELERİN ÜCRETSİZ SPOR MERKEZLERİ

Arnavutköy Belediyesi

Arnavutköy Belediyesi, Arnavutköy Fitness Salonu ve Yüzme Havuzu ile Hadımköy Fitness Salonu ve Yüzme Havuzu ile yaz ve kış döneminde genç yaşlı, kadın erkek her yaş gurubuna hizmet veriyor. Yaz günlerini spor yaparak geçirmek, fazla kilolarından kurtulmak ve sağlıklı yaşamak isteyenler; fitness yapmak, havuzda yüzmek ve salon sporlarından yararlanabilirler.

Fitness Abonelik 1 ay/10 seans: 30 TL

Yüzme Kursları 1 ay/10 seans:

4-11 Yaş grubu: 45 TL

12 Yaş ve üstü:70 TL

Havuz Abonelik 1 ay/10 seans:

6-14 Yaş grubu:40 TL

15 Yaş ve üstü:60 TL

Serbest seanslar:

Havuz 8 TL

Fitness: 5 TL

Ayrıca belediye çalışanları, öğrenciler ve engelli vatandaşlarımıza yüzde 50 indirim uygulanıyor. 09.00-11.00 saatleri arasında ise yüzde 30 indirim söz konusu.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız! 

Ataşehir Belediyesi 

Ataşehir Belediyesi, Ataşehir’de ikamet etmekte olan çocuk, genç ve yetişkinlere ücretsiz spor yapma olanağı sağlıyor. Ataşehir Belediyesi 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızı sporla tanıştırıp, bilgi, beceri ve nitelik kazandırarak sporcu bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyor. Çocuklar için yıl boyu Basketbol, Futbol, Tekvando,  Voleybol,  Jimnastik, Kick Boks,  Tenis, Yüzme alanlarında eğitimler veriliyor. Bunların yanı sıra kadınlara yönelik ücretsiz Fitness Programı ile yaz mevsiminde yüzme kursları düzenliyor.  Ayrıca bahar ve yaz aylarında parklarda hocalar eşliğinde sabah sporu yapma imkanı sağlıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

Avcılar Belediyesi Firuzköy Spor Kompleksi

Avcılar sınırları içerisinde oturan tüm vatandaşlar Firuzköy Spor Kompleks’inden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Hafta içi ve Cumartesi günleri (Pazartesi günleri 11:00 – 21:00 arası)

Açılış saatleri :  Sabah 10:00 – Akşam  21:00  kadardır. Pazar günleri : 11:00-18:00 arası spor faaliyetlerine açıktır.

2 bay 2 bayan eğitmen çalışmaktadır. Toplam 10 koşu bantı 11 bisiklet kardio bölümünde mevcuttur. Plates ve diğer grup dersleri talep doğrultusunda ihtiyaca göre karşılık verilmektedir. Fitness ve vücut geliştirme olarak toplam 20 cihaz mevcuttur.

Tesise kayıt yaptırmak için gerekli evraklar :

1 adet Avcılar ilçesinde oturduğunu belgeleyen ikametgah

1 adet spor yapmasına engeli yoktur yazılı sağlık raporu.

2 adet resim

1 nüfus cüzdanı fotokopisi.

Firuzköy Spor Tesisi : (0212) 428 44 85 / (0212) 428 44 36

Bağcılar Kültür Merkezi

Bağcılar Kültür Merkezi  jimnastik salonunda bay ve bayanlar, bay-bayan spor hocaları eşliğinde spor çalışmaları yapılıyor.  Salon, pazartesi hariç haftanın 6 günü açıktır. Seans düzenleme ve kayıt işlemleri spor hocaları tarafından yürütülmektedir.

18 yaş üstü kişilerin yararlandığı spor hizmeti için ilçe dışından kayıt alınmıyor.  Kapasite fazlası kayıtlar yedeğe alınarak, boşalan yerlere yedekler kaydediliyor. Kontenjan, yedek ve kayıtla ilgili tüm bilgilerin ve işlemlerin spor hocası ile görüşülerek yerine getirilmesi gerekiyor.

Bayan spor hocası ile görüşme kmktmtn, 09:00 ve 14:00 arası iken erkek spor hocası ile görüşme saatleri 15:00 ile 20:00 arasında. Ve son olarak önemli bir hatırlatma, ayda 4 defa devamsızlık yapanların kayıtları siliniyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız! 

Bayrampaşa Belediyesi

Bayrampaşa Belediyesi çok sayıdaki spor tesisleriyle ücretsiz spor hizmeti sunuyor.

Bayrampaşa Belediye Stadı – Kocatepe, Semih Erden Kapalı Spor Salonu – Kocatepe, Bayrampaşa Belediyesi Suni Çim Saha – Terazidere ve Bayrampaşa Belediyesi Arda Turan Spor Tesisleri – Altıntepsi ile başta futbol ve basketbol olmak üzere;  voleybol, güreş, judo, tekvando, yüzme, fitness, bowling, karate sporları yapılabiliyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız! 

Eyüp Belediyesi

Eyüp Belediyesi, ilçedeki hanımlar için ücretsiz spor salonları açmaya devam ediyor… Belediye, hanımlar için dördüncü spor salonunu Göktürk’te açtı… Göktürk Belediye Hizmet Binası’nın zemin katını spor merkezi olarak dizayn eden Eyüp Belediyesi, hanımlara burada istedikleri sporu ücretsiz yapma imkanı sundu…

Eyüp Belediyesi’nin hanımlar için açtığı diğer ücretsiz spor merkezleri ise Kemerburgaz, Akşemsettin ve Nişanca mahallelerinde bulunuyor. Hanımlar için beşinci spor solunu da Ramide açılacak ve burada, uzman eğitmenler eşliğinde spor yapacak ayrıca aerobik, step ve Plates dersleri de verilecek.

Göktürk Spor Salonu

Branşlar: Step-Aerobic  Aerodans Pilates

İletişim adresi: Açelya Sokak No:2 GÖKTÜRK HİZMET BİNA İÇİ(Acıbadem Hastanesi Karşısı) Eyüp

Hafta İçi Hergün Sabah 09:00 Ve 17:00 Arası 4 Seans.

Nişanca Spor Salonu

Branşlar: Step-Aerobic Pilates

İletişim adresi: Nişanca Mahallesi. Üzümbağı Çıkmazı Sokak.No:1(Şehit Hüseyin Baş Parkı İçi) Eyüp

Hafta İçi Hergün Sabah 09:00 Ve 17:00 Arası 4 Seans

Akşemsettin Spor Salonu

Branşlar: Step-Aerobic Pilates

İletişim adresi: Akşemsettin Mahallesi. Emek Sokak No:2(Şehit Öğretmenler İ.Ö.O yanı)

Hafta İçi Hergün Sabah 09:00 Ve 17:00 Arası 4 Seans.

Esentepe Spor Salonu

Branşlar: Step-Aerobic Pilates

İletişim adresi: Esentepe Mahallesi. Alibeyköy-Yıldıztabya Caddesi N0:53 (Esentepe Parkı içi) Eyüp

Hafta İçi Hergün Sabah 09:00 Ve 17:00 Arası 4 Seans

Kemerburgaz Spor Salonu

Branşlar: Step-Aerobic Pilates

İletişim adresi: Bahçeköy Caddesi Mimarsinan Caddesi. Cami Sokak.No 10/A  Kemerburgaz/Eyüp

Hafta İçi Hergün Sabah 09:00 Ve 17:00 Arası 4 Seans

Sarıyer Belediyesi

Sarıyer Belediyesi, Marmara Üniversitesi Spor Akademisi hocalarının danışmanlığında, “HALK İÇİN SPOR” projesini hayata geçirdi.  “Halk İçin Spor” projesi kapsamında Sarıyerliler, Marmara Üniversitesi Spor Akademisi’nin belirleyeceği program çerçevesinde ücretsiz spor yapma imkanına sahip oluyor.

Orman ve Yürüyüşleri, Stüdyo Dersleri, Aerobik, Pilates, Yoga, Doğru Nefes Teknikleri’nin uygulandığı program çerçevesinde Hafta İçi Bayan Eğitmen Eşliğinde Bayanlar İçin Stüdyo Dersleri de yer alıyor.

Ayda 1 kez  Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Beslenme, Obezite, Egzersiz ve Sokak Fitness Aletlerinin konularında bilgilendirme seminerleri gerçekleştiriliyor.

Üsküdar Belediyesi

Üsküdar Belediyesi’nin sadece kadınlara özel olarak hizmet verdiği spor salununda; koşu bandı, stepper, yatay ve dikey bisiklet, vibrasyon masaj, pilates band, shoulder press, dumbell set gibi 30’dan fazla spor aletinin yanı sıra pilates salonu, sauna, buhar odası ve duşlar da yer alıyor.

Spor salonunda çocuklu kadınların rahatça faydalanabilmesine yönelik olarak çocuk oyun odasının da bulunduğu bir mini kreş ile engelli vatandaşların yararlanabilmesi amacıyla, özel sporculara yönelik spor aletleri ve tuvaletler de bulunuyor.

Herhangi bir sağlık kuruluşundan hepatit – B ve tam idrar testi yaptırıp spor salonuna kayıt olunabiliyor. Aylık 50 TL ücreti olan merkezden haftanın iki günü ve ikişer saat faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam Merkezi hakkında bilgi edinmek için 216 342 92 30 nolu telefonu arayabilirsiniz.