Haydarpaşa’ya 100 Bin Kişilik Stad

Spor Güncel
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylık başvuru dosyasının tanıtımıyla ilgili Olimpiyatevi’nde basına konuştu. Türkiye’nin olimpiyatların ...
EMOJİLE

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylık başvuru dosyasının tanıtımıyla ilgili Olimpiyatevi’nde basına konuştu. Türkiye’nin olimpiyatların en kuvvetli adayı olduğunu belirten Kılıç, "Bu kent tarihindeki tüm dönemlerin ötesinde ve zirvesinde olmak üzere olimpiyatlara her zaman olduğundan çok daha kuvvetli bir iradeyle taliptir" dedi.

Tarihi Haydarpaşa Garı’nın yer aldığı iki kıtayı gösteren fotoğraf üzerine konuşan Kılıç, "Haydarpaşa çevresine 100 bin kişilik sökülebilir bir stat yapacağız. Sökülünce tribünleri Anadolu kentlerinde değerlendirebileceğiz" ifadelerini kullandı. Olimpiyatlar alınırsa planlanan açılış seremonisini de anlatan Kılıç, "İstanbul öyle bir şehir ki bir yakasında olimpiyatların açılış seremonisi yapılırken, konuklar bir başka kıtayı seyrediyor olacak. Olimpiyatların açılış seremonisinde gördüğümüz manzara, Kız Kulesi, İstanbul Boğazı ve Avrupa yakasındaki tarihi yarımada siluetini kapsayan ikinci İstanbul olacak. Dünyada böylesine büyük, böylesine zengin bir başka olimpiyat destinasyonu olabileceğini biz düşünmüyoruz. Önemli olan yabancı muhataplarımız da düşünmüyor" dedi.

’36 spor tesisiyle geliyoruz’

Bakan Kılıç, İstanbul’un Olimpiyat adaylığını, 11’i mevcut 25’i yeni inşa olmak üzere 36 yeni tesisle deklare ettiklerini söyledi. Kılıç, 11 mevcut tesisin 5’ine kalıcı ilave yatırımlar yapılacağını, 10 yeni tesisin müsabakalar için, 10 yeni tesisin de müsabakalara destek sağlamak amacıyla antrenman odaklı alanlar olarak inşa edileceğini, 5 ayrı ünitede olimpiyat kümelenmelerinin sağlanacağını belirtti. Sporcu yetiştirmek için de büyük çaba sarf ettiklerini anlatan Kılıç, "Daha önce 75 milyonluk bir ülkede 2.5 milyon lisanslı sporcu sayısının az olduğunu söylemiştim ama var olan umut verici göstergeyi paylaşayım. Son 10 yılda lisanslı sporcu sayısında 8-10 kat artış sağlandı. Daha fazla gencimiz spor yapmaya başlıyor. Kamp ve eğitim merkezlerimizi artırıyoruz. Olimpiyatlar için sadece mühendislik ve müteahhitlik yetmez. Sadece parayı bastırıp olimpiyatları almak Türkiye’ye yakışmaz. TMOK’u, üniversiteleri, federasyonları, Spor Genel Müdürlüğü’nü, paralimpik branşlarını işin içine dahil ederek, sporcu yetiştirmek zorundayız" dedi.

Türkiye’nin fotoğrafı

Kılıç, İstanbul için, "Türkiye’nin tamamını yansıtan büyük ölçekli bir Türkiye fotoğrafıdır. Bu kent tarihindeki tüm dönemlerin ötesinde ve zirvesinde olmak üzere olimpiyatlara her zaman olduğundan çok daha kuvvetli bir iradeyle taliptir" dedi.

Hürriyet