Kategoriler
Spor Güncel

Bu Kez UEFA Çarşı’ya Karşı!..

Beşiktaş’ın ünlü taraftar grubu Çarşı’ya şok… UEFA, dünkü Beşiktaş-Manchester United maçı öncesi Çarşı’nın karakteristik "A" harfi olan tüm pankartlarını "anarşizmi" simgelediği gerekçesiyle kaldırttı.
Beşiktaş dün akşam İnönü‘de İngiliz devi Manchester United’ı ağırladı… Ancak önceki gün yaşanan gelişme, Beşiktaş tribünlerinin "her şeye karşı" olmasıyla ünlü taraftar grubu Çarşı’yı şoke etti. Pazartesi İnönü Stadı’na gelen bir UEFA temsilcisi, içinde Çarşı‘nın karakteristik "A" harfi olan pankartlarını, "anarşizmi" simgelediği gerekçesiyle kaldırttı. Manchester United’ın taraftar forumlarında bir süredir "Çarşı" tartışması vardı. Bir kısım İngilizler, Beşiktaş’ın önceki sene İnönü’de Liverpool’u 2-1 yendiği maçta, taraftarın yaptığı şovu dile getiriyor ve aynı gösterinin tekrarlanacağını söyleyerek "O atmosferi yaşamak lazım" görüşünü savunuyordu.

MANCHESTER ŞİKÂYET ETTİ
Sayıca az olan karşı grup ise, aynı statta 22 Kasım 2004’te işlenen, 18 yaşındaki Cihat Aktaş’ın öldürüldüğü cinayeti hatırlatıp "can güvenliği endişesi taşıdıklarını" yazıyordu. Sonuçta İngilizlerin dediği oldu ve Manchester United kulübü UEFA’ya başvurarak önlem istedi. Nasıl bir önlem alacaklarını düşünen UEFA yetkililerinin aklına ise, Çarşı’nın "anarşizmin A harfini" kullandığı pankartları geldi. Pazartesi günü stada gelen bir UEFA yetkilisi, stat müdürüyle görüştü ve pankartların indirilmesini istedi. Çarşı‘nın pankartlarını hazırlayan taraftarlar da görüşmeye katıldı ve "Sprey boyayla A harfini kapatalım" önerisinde bulundu. Ancak UEFA yetkilisi buna da karşı çıktı ve "Sprey boya yanıcı maddedir ve can güvenliği açısından sakıncalı" karşılığını verdi.

PANTKARTLAR KİLİT ALTINDA
Böylece "potansiyel suç unsuru" olan pankartlar teker teker sökülerek, kapalı tribünün alt kısmında bulunan bir odada "kilit altına" alındı. Türkçe tercümanla gelen UEFA yetkilisinin yanında açılan pankartlarda ırkçılık karşıtı söylemler de olduğu gösterildi. Fakat, İngilizce olarak hazırlanan ve "No Racism" (Irkçılık olmasın) yazılı pankart bile, UEFA yetkilisinden altında "Çarşı" logosu olduğu için vize alamadı. UEFA’nın bu uygulamasına tepki gösteren taraftarlar, "Böyle bir gerekçeyle pankartların kaldırılmasına anlam veremiyoruz. Çarşı’nın anarşizmi şiddete değil, başta ırkçılık olmak üzere statlardaki her türlü kötülük ve olumsuzluğa karşı olmaya dayanır. Aslında UEFA yetkilileri de bunu gayet iyi biliyor ama, Manchester United işin içine girince bir şey diyemiyorlar" ifadesini kullandı.

ANARŞİZM, OTORİTEYE KARŞI!
Yunanca kökenli bir sözcük olan anarşi, "otoritenin olmadığı" anlamına geliyor. Bir başka deyişle "her türlü devlet otoritesine karşı olmak", anarşizmin temel felsefesi. Anarşist gruplar arasında şiddeti savunanlar olduğu gibi, şiddete karşı olan ve "pasifist" gruplar da her dönem önplana çıktı. Sol anarşist örgütlenmeler daha çok olsa da, Avrupa’da Hıristiyan anarşist gruplar da göze çarpmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir