Akif Çağatay Kılıç’tan çarpıcı açıklamalar

Spor Güncel
GENÇLİK ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, stat zeminleri konusunda eleştiriler geldiğini belirterek, sorun olan zeminleri kamuoyuna duyuracaklarını söyledi. Hürriyet’e özel röportaj veren Bakan Kılıç...
EMOJİLE

GENÇLİK ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, stat zeminleri konusunda eleştiriler geldiğini belirterek, sorun olan zeminleri kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

Hürriyet’e özel röportaj veren Bakan Kılıç, “Tüm stadların zeminleri incelenmesini istedik. Stadın bozulmasında pek çok unsur rol oynuyor; nem oranından, güneş ışığına kadar. Hatta rüzgâr bile bazen zeminde bozulmalara neden olabiliyor. Stadların bakımı, tahsisli oldukları kulüplerin uhdesindedir. Ancak ben, bakanlık olarak tüm stadların incelenmesi konusunda talimat verdim. Araştırma tamamlanınca, hangi stadda ne arıza var, onu da kamuoyu ile paylaşırız” dedi.

KAYAK PİSTLERİ DE İNCELEMEDE

Kayak pistlerinde son dönem yaşanan kazaları da incelediğini vurgulayan Kılıç, şunları söyledi: “Son olarak iki vaka vardı. Ancak bunlar pistte gerçekleşmedi. Birinde liftlerin üzerindeki kılıfları sökmüşler, kızak niyetine kullanmışlar. Diğerinde bir anne kız, kızakla kaza yapmış. Kayak pistlerinde, uhdemizde olmayan yerler var. Ancak uhdemizde olsun olmasın, tüm pistleri düzgün hale getirmek gerekiyor. Tek çatı altına alıp, bir yapıyı nasıl oluşturmalı. Onun üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda federasyonda çok ciddi bir çalışma var. Ciddi manada önlemlerin alındığı yerler var.”

E-bilette eksiklikler var ama düzeltilir

Bakan Kılıç, e-bilet uygulamasına dair bazı konularda, şirket, federasyon ve kulüpler arasında bazı anlaşmazlıklar olduğunu belirterek, kendilerinin üzerlerine düşeni yapacağını söyledi.

PASSOLİG uygulaması konusunda eksiklikler olabileceğini kaydeden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Şirketin, Pasolig adı altında elektronik bilet uygulamasında bazı eksiklikler olabilir. Nitekim ilk yürürlüğe girdiğinde ortaya çıkan bazı sıkıntılar, ilk bir ay içinde. Şimdi de bazı sıkıntılar var. Bunlar da uygulama içinde giderilir. Benim yürütme olarak söylebileceğim tek şey ise, ‘Sorumluluğunuzu yerine getirin’ olur. Bazı konularda, şirket, federasyon ve kulüpler arasında bazı anlaşmazlıklar var. Üzerinde uzlaştıkları birşey olursa, bana getirirler, onu da değerlendiririz” dedi.

BİLETTE KAYIT DIŞI ORTADAN KALKTI

E-bilet nedeniyle statların dolmadığı eleştirilerini kabul etmediğini kaydeden Kılıç, “Kupa maçlarında elektronik bilet uygulaması yok. Ancak o maçlar da dolmuyor” dedi. E-biletin kayıtdışını ortadan kaldırdığını kaydeden bakan, şöyle devam etti: “Eskiden kulüpler bedelsiz bilet veriyordu. Şimdi hepsi kayıt altına alındı. Satılan her biletin yüzde 48’i kulübün kasasına gidiyor. Seyirci sayısı ile hasılat arasında eskiden çok büyük farklar vardı. Kayıtdışılık ortadan kalktı.” Kılıç, e-biletle birlikte statlarda olayların da azaldığını ve gergin maçlarda bile balancı madde atılması olayının pek görülmediğine dikkat çekti.

Tarafsızım ama peder…

HANGİ takımı tuttuğum sorulduğunda, “Tarafsızım” diyorum. Spor duygusal bir olay. Dikkatli olmaya çalışıyorum. Hiçbir soru işareti kalmasın diye uğraşıyorum. Ancak cümle alem pederin geçmişte Galatasaray yönetim kurulunda görev yaptığını biliyor.

Basketboldaki olaylar olacak şey değil

SON dönemde basketbolda yaşanan bazı olumsuz olaylar oldu. Salonlarda yaşanan bu olumsuz olayları, federasyon başkanı ile konuşacağım. Bunlar olacak şeyler değil. Bu spor değil. Yöneticilere ve sporculara da büyük sorumluluk düşüyor.

Kulüpler Yasası geliyor

YENİ kulüpler yasasının taslağı üzerinde çalışıyoruz. Kulüplerle istişare içindeyiz. Belli bir noktaya getirdik. Taslağı kulüplerin görüşüne açtık. Nasıl geliştirebiliriz diye fikir topluyoruz. ortak bir konsessus var. Farklı bir ortama doğru gidiliyor. En kısa sürede Meclis’ten geçirmeyi amaçlıyoruz. Seçime kadar Meclis’e getirebilir miyiz? Bilemiyorum. Bu döneme yetişebileceğini sanmıyorum. Ancak herkes üzerinde uzlaşırsa, seçimden önce bile taslağı Meclis’e getirmemiz sözkonusu olabilir.

FIFA da sponsor kaybetti

SPONSORLARIN kulüpleri bırakmaları marka imajı ile ilgili. FIFA’nın da sponsorları ayrıldı. Şirketler niye sponsor oluyor? Marka görünülürlüğünü arttırmak için. Ancak hangi görüntüler öne çıkıyor? Hangi görüntüler televizyonlarda yayınlanıyor? Stada yabancı madde atıldığına ilişkin görüntüler; şiddete ilişkin görüntüler. Markanızın bu görüntülerle öne çıkmasını istemezsiniz. Göğüs reklamı verdiğiniz zaman, markanızın sportif başarılarla anılmasını istersiniz. Futbolun kalitesiyle ilgili bir durum.