Sneaker ve Spor Ayakkabı Farkı Nedir?

Spor
Rahatlık, kalite ve üst düzey performans arandığında hangisi tercih edilmeli? Spor ayakkabı mı yoksa sneaker mı? Peki aralarındaki en temel fark nedir? Dilerseniz bu sorunun cevabına kısa kısa yer ver...
EMOJİLE

Rahatlık, kalite ve üst düzey performans arandığında hangisi tercih edilmeli? Spor ayakkabı mı yoksa sneaker mı? Peki aralarındaki en temel fark nedir? Dilerseniz bu sorunun cevabına kısa kısa yer verelim. Öncelikle erkek spor ayakkabı ve sneaker arasındaki farkı anlamak için doğru bir tanımının yapılması gerektiğini düşünüyoruz. İlk olarak sneaker ile başlayalım.

Sneaker Nedir?

Hafif, düz tabanlı, şık ve günlük kullanıma uygun ayakkabılardır. Dışarıdan spor ayakkabılar ile benzerlik taşıyor olsa da sneaker modelleri en fazla yürüyüş yapmak için tercih edilir. Çoğunlukla, günlük kullanım için ön plana çıkıyor olsa da sokak modasının önemli birer parçası olarak dikkatleri üzerinde toplar.

Spor ayakkabı ise daha farklı, özelleştirilmiş amaçlar için üretilmektedir. Spor ayakkabılar spor dalları için tasarlanarak performans merkezli olarak üretilen ayakkabılardır. Belli başlı spor dalları için tasarlanan ve uygun özellikleri ile ön plana çıkan ayakkabılar arasında yer alır.

En Temel Farklı Nelerdir?

Genel olarak sneaker modelleri sokak tarzı için ön plana çıkabilir. Bu konuda daha şık ve estetik bir ayakkabı seçeneği olarak kendilerini öne çıkarlar. Özellikle kadın spor ayakkabı gibi modeller, spesifik spor grupları için tasarlanır. Örneğin; basketbol, futbol, tenis, koşu ve diğer spor dalları için son derece başarılı bir seçenek olarak dikkatleri üzerinde toplar.

Elbette, sneaker modelleri şıktır. Spor ayakkabı modelleri, şık değildir. Demek yanlış olacaktır. Yalnız sneaker modelleri doğrudan moda için tasarlanırken spor ayakkabılarda şıklık yerine ilgili spor branşı daha önemli olmaktadır. Yine de, spor ayakkabı modellerinin de hakkını teslim etmek gerekir ki, onların da son derece şık ve doğru yerde kullanılan seçenekleri olduğunu unutmamak gerekir.

Temelde en bariz görünen farkı, sneaker modellerinin düz tabanlı ve stil amaçlı tasarlanan yürüyüş ayakkabıları olduğudur. Spor ayakkabılar ise, biraz önce de altını çizdiğimiz üzere spor dalları için geliştirilir. Genel olarak spor dallarının kendi stilleri ve çizgileri olduğu için onlarda son derece şık ayakkabılardır. Her türden ayakkabıyı SportStyle adresinden hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.