Williams Tamam, Sırada Kobe Var!

Basketbol
FIBA’nın NBA’de sözleşmesi devam eden oyuncuların lokavt boyunca FIBA liglerinde oynamasına izin vermesinin ardından, Beşiktaş artık Kobe Bryant transferine odaklandı. Deron Williams trans...
EMOJİLE

FIBA’nın NBA’de sözleşmesi devam eden oyuncuların lokavt boyunca FIBA liglerinde oynamasına izin vermesinin ardından, Beşiktaş artık Kobe Bryant transferine odaklandı.

Deron Williams transferi için FIBA’dan onay alan Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı, artık Kobe Bryant transferine odaklandı.
 
Yönetim kurulu üyesi Şeref Yalçın, yıldız basketbolcunun temsilcileriyle toplantı yapmak için ABD’ye uçtu. Yalçın, Kobe Bryant transferinin %50 ihtimalle olumlu sonuçlanacağı açıklamasında bulunmuştu.
 
Amerika’nın ünlü spor kanalı ESPN’in Los Angeles muhabiri Dave McMenamin’in haberine göre, Kobe Bryant, Beşiktaş ile yapılacak görüşmeye bizzat katılmak istiyor. Bryant pazar günü THY’nın sponsoru olduğu diğer iki kulüp, Manchester United ve Barcelona’nın da yer alacağı bir yardım turnuvası için Washington’da bulunacak.
 
Beşiktaş yönetimi Kobe Bryant için teklifini aylık 500 bin dolara kadar çıkarmış, ancak Bryant’ın anlaşmak için aylık ücret haricindeki istekleri üzerine taraflar yüz yüze görüşme kararı almıştı.
 
Dünyanın en iyi oyuncularından biri olarak gösterilen 32 yaşındaki Bryant, transferiyle birlikte Beşiktaş’ın yapacağı sponsorluk anlaşmalarından da hisse talep ediyor. İki taraf arasında yapılacak toplantıda paradan çok, bu konunun çözüme kavuşması bekleniyor.
 
FIBA’DAN NBA OYUNCULARINA ONAY GELDİ
 FIBA Yönetimi, NBA’de sözleşmesi devam eden oyuncuların lokavt boyunca FIBA liglerinde oynamasına izin vereceğini açıkladı.
 
NBA’deki lokavt süresince sözleşmeleri dondurulan oyuncular, teknik olarak serbest kalıyorlar. Ancak yeni toplu iş sözleşmesi imzalanır imzalanmaz basketbolcular NBA’deki takımlarına geri dönmek durumundalar.
 
FIBA’nın kararını hızlandıran ilk dava, Beşiktaş’ın Deron Williams ile imzaladığı sözleşme oldu. FIBA’nın bu açıklaması sonrasında Williams’ın lokavt bitene kadar Beşiktaş’ta oynaması kesinleşti.
 
Marcin Gortat, Timofey Mozgov gibi NBA kontratı devam eden oyuncular da Avrupa’ya transfer olmak için FIBA’nın kararını bekliyorlardı. FIBA’nın açıklaması sonrasında birçok yeni NBA oyuncusunun Avrupa takımlarıyla geçici sözleşme imzalaması bekleniyor.
 
FIBA Genel Sekreteri Patrick Baumann, lokavt nedeniyle NBA’in oyuncuların sigortalarını karşılamayacağını açıklarken, FIBA liglerinde oynayacak basketbolcuların kendi sigorta ücretlerini ödemek zorunda olduklarını açıkladı.