Kaleci Grosics’in Heykeli Dikilecek

Basketbol
Dünyanın en iyi kalecileri arasında da gösterilen 86 yaşındaki Grosics’in heykelinin Macaristan’ın Gyula kentine dikileceğini açıklayan ünlü heykeltıraş Jenö Kovacs, yapımı devam eden bron...
EMOJİLE

Dünyanın en iyi kalecileri arasında da gösterilen 86 yaşındaki Grosics’in heykelinin Macaristan’ın Gyula kentine dikileceğini açıklayan ünlü heykeltıraş Jenö Kovacs, yapımı devam eden bronz heykeli kısa süre sonra tamamlayacağını kaydetti.

Bronz heykelde Grosics’in topa doğru atlarmış halinin resmedileceğini söyleyen Macar heykeltıraş, heykelin mayıs ayında düzenlenecek törenle Gyula Grosics Futbol Akademisi’nin girişine yerleştirileceğini açıkladı.

1954 yılındaki Dünya Kupası finalinde Almanya’ya 3-2 yenilen ve dünyada ”altın takım” olarak anılan Macaristan’ın kalecisi Gyula Grosics, kendi adını taşıyan futbol akademisine heykelinin dikileceği için çok duygulandığını söyledi.

”Altın takım”dan sadece 86 kez Macaristan Milli Takımı’nın formasını giyen kaleci Grosics ve sağ bek olarak görev yapan Jenö Buzasnky yaşıyor. 2006 yılında hayatını kaybeden, futbol tarihinin en iyi futbolcularından Ferenç Puşkaş’ın takım arkadaşları Grosics ve Buzansky’nin adları Macaristan’daki futbol okullarına, cadde ve sokaklara veriliyor.

1952 Helsinki Olimpiyatları’nda final maçında Yugoslavya’yı 2-0 yenerek altın madalya kazanan ”altın takım”, 1953 yılında ise futbolun beşiği olarak bilinen ve o zamana kadar evinde hiç yenilmeyen İngiltere’yi 105 bin seyircisi önünde Wembley Stadı’nda 6-3 yenerek tarihe geçmişti.

”Altın takım”ın ilk 11’i şu isimlerden oluşuyordu:

”Gyula Grosics, Jenö Buzasnky, Gyula Lorant, Mihaly Lantos, Jozsef Bozsik, Jozsef Zakarias, Laszlo Budai, Sandor Kocsis, Nandor Hidegkuti, Zoltan Czibor, Ferenç Puşkaş.”

AA