İşte Galatasaray, İşte Kupa!

Basketbol
Önce ligde son 20 maçta tek yenilgi ile lider durumda bulunan ve kupada finale kadar emin adımlarla yürüyen Cras Taranto’nun pek çok açıdan G.Saray’dan iyi bir takım olduğunu söylemek gere...
EMOJİLE

Önce ligde son 20 maçta tek yenilgi ile lider durumda bulunan ve kupada finale kadar emin adımlarla yürüyen Cras Taranto’nun pek çok açıdan G.Saray’dan iyi bir takım olduğunu söylemek gerek. Kadroları daha derin ve özellikle pota altında fizik anlamda çok daha üstünler. Nitekim G.Saray bu fizik fark ve daha dar kadro olmanın bedelini ilk maçın son dakikalarında ödemişti.

G.SARAY’IN farkı kapatabileceği tek bir alan var: Mücadele. Daha çabuk olmak fizik güç farkını kapatıyor. G.Saray bu sezon futbolda bile kolay kolay görmediği bir tribün şovu ile maça inanılmaz dolu ve istekli başladı. İlk çeyrekte sürekli adam değiştiren savunma topa baskıyı hiç düşürmediği için o disiplinli İtalyan ekibinden 5 top çaldı ve 10 dakika sonunda ilk maçtaki 12 sayılık farkı sıfırlamıştı sarı-kırmızılılar: 23-11.

GÜÇ DEĞİL, İSTEK KAZANDI

15. dakika 32-16 G.Saray üstünlüğü ile geçilirken Taranto 7 basket atmış 8 kere top kaybetmişti. Ancak bundan sonra işte fizik fark ve yorgunluk başlıyor. Disiplini asla kaybetmeyen, bir Doğu bloku takımı disiplinindeki İtalyanlar yavaş yavaş farkı eritmeye başladı. Sarı-kırmılıların o topa sürekli baskı yapan ayakları yavaşladıkça, adam değiştiren savunma topu durduramayınca sürekli pota altında eşleşme sorunları baş gösterdi. Young akılalmaz bir oyunla her aldığı topta potayı bulsa da G.Saray o ve Augustus dışında hücumda güvenilir bir el bulamayınca fark eridikçe eridi ve son çeyreğe G.Saray sadece 6 sayı önde girdi. Kontrol Taranto’ya geçmiş, G.Saray da yorulmuştu. O G.Saray sevgisini parkeden çok Sami Yen tribününde yaşayan Işıl bile kramplar nedeniyle oyundan çıkmak zorunda kaldı bu çeyrekte.

ANCAK işte daha aç olmak, daha çok istemek burada farkı yaratıyor. Taranto daha disiplinli ve güçlü olabilir ama sarı-kırmızılıların isteğiyle baş edemediler. Her şey ümitsiz görünürken yoktan bir enerji yarattı G.Saray. Young yine kaçırmadan atmayı sürdürürken o ve Augustus’un sürüklediği hücumlara en kritik toplarda Kress da yardım edince 2 dakika kala yeniden 12’yi buldu G.Saray: 69-57.

UZATMADA 9 SAYI FARK

BUNDAN sonrası tamamen bir daha çok isteme meselesi ve bu alanda da G.Saray o salondan boynu bükük ayrılamazdı. Son topa 12 sayı önde girdik ama Augustus kötü kullanınca maç uzatmaya gitti. Ancak oraya gelen maçı verecek değildi sarı-kırmızılılar. 5 dakikanın skoru 13-4 oldu. Young maçı 10/11 gibi mantıksız bir isabetle 27 sayı, 9 ribaunt, 3 top çalma; Augustus da 23 sayı, 6 ribaunt, 7 asistle tamamladı. Kress ise normal sürenin sonundaki son 7 sayının 5’ine imza koyan en kritik isim olurken 12 sayı, 8 ribaunt yaptı. Onlar öne çıksa da dün Türkiye’ye tarihinde bayanlarda ilk kupayı getiren başta savunma ve o savunmayı yaratan bitmek tükenmek bilmeyen istek oldu. Spor çok profesyonelleşmiş olabilir. Ancak dün bir kez daha yüreğin önemini hep beraber gördük. Gururlandık.