Göz Kaşımak Hastalığa Davetiye Çıkarıyor

Basketbol
Uzmanlar gözleri kaşımak ya da ovalamanın görme bozukluklarının yanı sıra alerjik hastalıkların belirtisi olabileceğine dikkat çekti. Doruk Sağlık Grubu Göz Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Tamer, göz kaşıman...
EMOJİLE

Uzmanlar gözleri kaşımak ya da ovalamanın görme bozukluklarının yanı sıra alerjik hastalıkların belirtisi olabileceğine dikkat çekti.

Doruk Sağlık Grubu Göz Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Tamer, göz kaşımanın gün içerisinde normal bir davranış olarak görüldüğünü ancak bu davranışın sonucunda görme bozukluklarıyla karşı karşıya kalınabildiğini söyledi. Tamer, diğer faktörle birlikte göz kaşımanın netlik bozukluğu, astigmatizma ya da uzağı görmekte zorluğa neden olan “keratokonüs hastalığı”nın oluşumuna neden olabileceğini vurguladı. Dr. Tamer, fiziksel olarak göz kaşıma davranışının göz dokularında zedelenmeye neden olması dışında ellerdeki mikropların gözlere bulaşma riskinin de göz önünde bulundurulmasını istedi.

Göz Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Tamer, sürekli bir kaşınma isteği duyulduğunda mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğini kaydetti. Tamer, “Kaşınma hissinin sebebi alerjiler olabilir. Göz kaşınması, sulanması ya da göz kızarıklığı şeklinde kendini gösteren ‘Alerjik konjonktivit’ hastalığı çok sık görülen bir hastalıktır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen bir doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır.” diye konuştu.

cihan