Zeka Gelişimiyle İlgili Mitler

Yetişkin Sağlığı
Güçlü bir belleğe sahip olmak için öne sürülen birçok görüşün gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Almanya’nın en çok okunan gazetelerindenWelt‘in internet sitesinde yer alan bir haber, klas...
EMOJİLE

Güçlü bir belleğe sahip olmak için öne sürülen birçok görüşün gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Almanya’nın en çok okunan gazetelerindenWeltin internet sitesinde yer alan bir haber, klasik müziğin, kuru üzüm gibi şekerli gıdaların zekâyı artırmadığını, meditasyon ve beyin antrenmanlarının belleği kuvvetlendirmediğini duyurdu. Haberde doğru bilinen efsanevi bilgilerin yanlışlığı bilim adamlarınca özetlendi.

BEYİN EGZERSİZİ ZEKÂYI GELİŞTİRİR

ABD’de beyin gelişim programları sunan ‘Fitness Studyo’ları eleştiren bilim adamları, insanları daha zeki yapabilecek beyin antrenmanı olmadığını açıkladı. Beyin için yapılan her aktivitenin sadece o işin daha iyi yapılmasını sağladığını, zekâ gelişimine katkı sağlamadığını söyledi.

Meditasyon beyni rahatlatır

Meditasyon yapanların genelde barışçıl ve sessiz olmaları yanında, daha zeki olacakları kanaati de boş çıktı ve meditasyonun beyin gelişimine yardımcı olmadığı tespit edildi.

Yaşlılar, gençler gİbİ öğrenemez

İlerleyen yaşla birlikte zihinsel kayıpların geri getirilemeyeceği iddialarına karşı çıkan psikoterapistler, 50 yaşın üzerindeki yaşlıların terapilere olumlu cevap verdiğini ve yaşları ilerlediği halde iyi öğrenebildiklerini belirledi.

Müzik öğrenmeyi kolaylaştırır

Zurich Üniversitesi profesörlerinden Lutz Jäncke; "Duymak ve öğrenmek iki farklı algılama biçimidir." diyor ve ekliyor: "İki eylemin aynı anda yapılması sadece beyne ağırlık yapar."  

İlaç beyni öldürür

İlaç kullanmanın zekâyı olumsuz etkilemediği kanıtlandı. Bazı kişiler, ilaçların yan etkilerinden dolayı zekâlarında değişiklikler olduğunu; sinirli, gergin, intihar düşünebildiklerini belirtirken, bu tür durumların ilaçlardan değil, psikolojik sebeplerden kaynaklandığı ispatlandı.

Baskı altında daha iyi öğrenilir

Sınavlardan kısa süre önce çalışmaya başlamanın öğrenmeyi kolaylaştırdığı tezi çürütüldü. Stres altında öğrenmenin sadece adrenalin yüksekliğine ve hormon bozukluğuna sebep olduğu ortaya çıktı.

Güçlü bellek için tatlı gereklidir

Tatlı gıdaların zekâyı geliştirdiği düşüncesi de yalanlandı. Çok fazla şekerli yiyeceklerin beyne zarar verdiği bildirildi. Kobay hayvanlarda dahi şeker fazlalığının hasara yol açtığı bilim adamlarınca gözlemlendi.

Zaman