Yorgunluk ve stres uyku kaçırıyor

Yetişkin Sağlığı
Uyku Derneği (UYKUDER) Nöroloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Zerrin Pelin, ‘Bilgisayar başında uzun oturma ile sürekli gergin ortamlarda çalışmanın getirdiği özellikle boyun çevresi kaslarını...
EMOJİLE

Uyku Derneği (UYKUDER) Nöroloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Zerrin Pelin, ‘Bilgisayar başında uzun oturma ile sürekli gergin ortamlarda çalışmanın getirdiği özellikle boyun çevresi kaslarının sertleşmesi durumu, uykuya dalma güçlüğü ve uykunun kalitesinde bozulmaya neden olmaktadır. Bu da günlük hayatta yorgunluk ve uykululuk hali yaratmaktadır.’ dedi.

Pelin, aşırı uyuma isteğinin farklı hastalıkların sonucunda ortaya çıkabildiği gibi yetersiz uyumanın getirdiği normal bir süreç de olabileceğini söyledi.

Gece uykusunun rüya dönemi olarak değerlendirilen REM uykusu ve rüya dışı dönem adı verilen Non-REM uykusundan oluştuğunu bildiren Pelin, Non-REM uykusu içerisindeki derin uyku döneminin bedenin dinlenmesini sağladığını vurguladı.

Derin uykuya girmeyi engelleyen ve uykunun sık bölünmesine yol açan sürecin kişilerin sabah yorgun uyanmasına, gün içerisinde de kendilerini uykulu hissetmelerine yol açabileceğini bildiren Pelin, en sık görülen gündüz aşırı uykululuk sebeplerinin gece horlaması, uykuda nefes durması, oksijen düşmeleriyle giden tıkayıcı uyku apne sendromu ile yetersiz uykuya bağlı uyuma isteği olduğunu anlattı.

Pelin, bilgisayar başında uzun süre oturmanın da uykuya dalma sorunlarına neden olabileceğine dikkati çekerek, ‘Son yıllarda yapılan araştırmalara göre bilgisayar başında uzun oturma ile sürekli gergin ortamlarda çalışmanın getirdiği özellikle boyun çevresi kaslarının sertleşmesi durumu, uykuya dalma güçlüğü ve uykunun kalitesinde bozulmaya neden olmaktadır. Bu da günlük hayatta yorgunluk ve uykululuk hali yaratmaktadır. Bu hastalarda gece uykusunun ne şekilde uyunduğu tam olarak belli olmamaktadır. Gündüz aktiviteleri geceye yansıdığı için hastalar tam anlamıyla uykuya geçememektedir. Dolayısıyla bu uykunun dinlendirici özelliği pek olmamaktadır.’ ifadelerini kullandı.

‘Uyumadan önce kendinize biraz zaman ayırın ve rahatlayın’

Psikiyatrik hastalıkların seyri sırasında uykusuzluğun sık görülen şikayetlerden biri olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Pelin, iki uçlu mizaç bozukluğunun manik döneminde ise çok uzun süre uyanık kalma ile şekillenen uyku bozukluklarının görülebileceğini belirtti.

Uyku ile ilgili şikayetlerin psikiyatrik bir hastalığa bağlı ise mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gerektiğine işaret eden Pelin, sözlerini şöyle tamamladı:

‘İlaç tedavisiyle destekleyici, kişiyi rahatlatacak faaliyetlerin artırılması, mutlaka spora vakit ayrılması ve güneş ışığından özellikle sabah saatlerinde faydalanılması gerekmektedir. İyi ve kaliteli bir uyku için yatağa girerken kaslarımızın gevşemiş olması gerekiyor. Bunun için ılık bir duş alabilirsiniz veya sizi rahatlatacak müzik dinleyebilirsiniz. Unutulmaması gereken şey, tüm aktiviteleri bir anda bitirip uyumak istediğinizde bu mümkün olmayacaktır. Uyumadan önce kendinize biraz zaman ayırın ve rahatlayın.’