Yiyerek zayıflayın!

Yetişkin Sağlığı
Amerika’dan gelen yeni bir zayıflama trendi, rejime olan bakış açısını değiştirdi. ‘Volümetrik diyet’te amaç; yemeyi sevmek, tadını çıkarmak ve doyana kadar yemek. Kadın ve Kadın’ın ...
EMOJİLE

Amerika’dan gelen yeni bir zayıflama trendi, rejime olan bakış açısını değiştirdi. ‘Volümetrik diyet’te amaç; yemeyi sevmek, tadını çıkarmak ve doyana kadar yemek.

Kadın ve Kadın’ın haberine göre; Volümetrik diyet, başka bir deyişle ‘hacim diyeti’ olarak da adlandırılıyor. Temeli ise ”doyana kadar ye” prensibine dayanıyor. Adını, nesnelerin hacmini ölçmeye yarayan bir birim olan ‘volümetri’den alan bu yöntem, besinleri kalori değerlerine göre değil, hacim değerlerine göre sınıflandırıyor.

Bir örnek vermek gerekirse: 15 tane üzüm, tartıda 100 gram geliyor ve kalorisi de 70 civarında. 15 tane kurutulmuş üzüm ise en fazla 20 gram ve onun da kalorisi 70 civarında. Peki, 100 gram üzümle mi doyarsınız, yoksa 20 gram kuru üzümle mi? Her ikisinin de kalorisi aynı ise, daha hacimli olan taze üzüme uzanmaz mı eliniz? Bu soruya ‘evet’ deme ihtimaliniz çok yüksek. Zaten araştırmalar da bunu gösteriyor.

Bir günlük örnek mönü

Sabah

Aç karnına bir bardak su için. Ardından büyük bir kase içine yulaf ezmesi ve taze meyve parçaları koyun. Bu karışıma yağsız süt, yoğurt ya da meyve suyuyla hacim kazandırın.

Ara öğün

Bir patates salatasının içine bolca salatalık doğrayın. Böyle yaparak salatanızın hem hacmi artacak hem de daha doyurucu olacak.

Öğle

Sade suya tirit tarzı çorbanızın hacmini artırmak için kepekli makarna ve sebzelerden faydalanın. Makarna yerine bulgur, yarma, pirinç gibi bakliyatlar da kullanabilirsiniz. Kurubaklagiller de çorbaya ayrı bir lezzet ve hacim katar. İsterseniz içine arada bir tavuk, balık ya da et parçaları atabilirsiniz. Eğer zengin bir çorba içme şansınız yoksa; balık ya da tavuk filetosunun yanında bol salata ve sebze yiyebilirsiniz. Ardından küçük bir sütlü tatlı ya da meyve alabilirsiniz. Bol bol su içmeyi de unutmayın.

Akşam

1 parça yağsız et ile birlikte 1 kase yağsız yoğurt yiyebilirsiniz. Dilerseniz yanında 1 dilim kepek ekmeği de yenebilir.