Yetişkin Sağlığı

Yeşil Kartlı Özele Gidebilecek

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre Yeşil Kartlı hastalar, yakınında tedavi olabileceği kamu hastanesi olmaması durumunda, mevcut durumun sağlık kuruluşu ve 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından belgelendirilmesi kaydıyla, özel hastanelerin yoğun..

Yeşil Kartlı Özele Gidebilecek

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre Yeşil Kartlı hastalar, yakınında tedavi olabileceği kamu hastanesi olmaması durumunda, mevcut durumun sağlık kuruluşu ve 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından belgelendirilmesi kaydıyla, özel hastanelerin yoğun bakım servislerinden yararlanabilecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan ‘Ödeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Devlet Tarafından Karşılanması ve Yeşil Kart Uygulaması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Yeşil Kartlı vatandaşların özel hastanelere gidebilmesini sağladı. Şu ana kadar sadece Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinden hizmet alabilen yeşil kartlı hastalar, düzenlemeyle özel hastanelerde de tedavi olabilecek. Yönetmelik bu uygulamayı ‘tedavi olabileceği veya uygun yoğun bakım hizmeti alabileceği kamu hastanesi olmaması’ şartına bağlıyor. Ağır travma, kopmuş uzuvların yerine dikilmesi ve yanık gibi acil durumlarda ise özel hastanelerin uzman hekimlerinden ve fiziki kapasitesinden doğrudan yararlanılabilecek. Yönetmelik bu değişikliği şöyle özetliyor:

"Acil müdahale edilememesi halinde hastanın uzuv kaybı ve/veya tüm vücut fonksiyonunu kaybetmesine sebep olacak reimplantasyon ihtiyacı, yanık, ağır travma gibi durumlar ile yoğun bakım tedavisine ihtiyacı olan yeşil kartlı hastaların ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde tedavisinin sağlanamaması ve uygun yoğun bakım yatağı bulunmaması halinde bu durumun sağlık tesisi ve 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından belgelendirilmesi kaydıyla hastanın tedavi edilebileceği ve uygun yoğun bakım yatağı bulunan özel sağlık tesisine hasta sevk edilir. Sevk işlemi Bakanlığa ait sağlık tesisince, hasta nakli ise 112 sistemi ile yapılır. Bu şekilde özel sağlık tesisinde verilecek sağlık hizmetlerinin ücretlendirilmesi 16’ncı maddenin dördüncü fıkrası hükümlerine göre tahakkuk ve tahsili işlemleri de 17. maddenin ikinci fıkrası hükümlerine göre yapılır. Tahakkuk edecek tutarın sağlık hizmetini sunan ilgili özel sağlık tesisinin banka hesabına aktarılması sağlanır."

Sağlık Bakanlığı yönetmeliği Yeşil Kartlı vatandaşlara diş tedavisinde de kolaylık sağlıyor. Yeşil kartlı hastaların diş çekimi ve diş protezi hizmetiyle sınırlı tutulan ağız diş sağlığı hizmetinin kapsamı genişletildi. Dolgu ve kanal tedavisi gibi dişi kurtarıcı işlemler de geri ödeme kapsamına alındı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL