Yeni Doğan Bebeklerde Pudra Zararlı!

Yetişkin Sağlığı
Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Önder İnan, yeni doğan bebeklerde en çok karşılaşılan problemlerden biri olan pişikte pudra kullanmanın, daha çok artırdığını söyledi....
EMOJİLE

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Önder İnan, yeni doğan bebeklerde en çok karşılaşılan problemlerden biri olan pişikte pudra kullanmanın, daha çok artırdığını söyledi.
Pişiğin her üç yeni doğan bebekten birinde görüldüğünü ifade eden Dr. İnan, oluşmasının temel sebebini cildin tahriş olması şeklinde açıkladı.

Çocuk bezinin uzun süre değiştirilmemesinin de pişiği tetiklediğini anlatan İnan, “Bebeğin hassas cildine temas eden bezinin uzun süre değiştirilmemesi ve oluşan ıslaklık, beslenme düzenindeki değişiklikler, ilaç kullanımı, cildin temizlenmemesi ve alt temizliğinde kullanılan sabunlar, pişik riskini tetikler.

Önlemenin en etkili yolu, alt bezinin kapladığı alanı her zaman temiz, kuru ve serin tutmaktır.” dedi.

Pudra kullanımının pişik vakalarını arttırdığına dikkat çeken Önder İnan, “Bebek pudralarının suyu çekme özelliği olduğundan, ciltteki nemi de hapsederek pişiği arttırdığı için hekimler olarak önermiyoruz.

Pişik vakalarında bir uzmana danışmak, her zaman sağlıklı çözüme ulaşmayı sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Pişik konusunda ebeveynlere önemli görevler düştüğünü vurgulayan Dr. İnan, “Bebeğinizin alt bezini saatte bir kontrol edin ve ıslandığı zaman hemen değiştirin. Değiştirirken de bebeğin altını dikkatli temizleyin.

Temizlikte ılık, çok hafif sabunlu ya da duru su kullanın. Bezini değiştirdikten sonra altının iyice kuru olduğundan emin olun. Alt bezinin üzerine sentetik giysiler giydirmeyin.” dedi.

A.A