Uzun ömrün sırrı sakinlik

Yetişkin Sağlığı
Sakin fareler, bedenlerini koruyarak daha uzun yaşıyor. Farelerin kişilik özelliğinin yaşam sürelerini etkilediği belirlendi. İsviçre’deki Zürih Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı...
EMOJİLE

Sakin fareler, bedenlerini koruyarak daha uzun yaşıyor. Farelerin kişilik özelliğinin yaşam sürelerini etkilediği belirlendi.

İsviçre’deki Zürih Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, sakin, çekingen ya da cesareti nispeten az farelerin, bedenlerini diğerlerinden daha iyi koruduğu ve böylece yaşam sürelerini uzattığını gösterdi.

“Plos One” dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, 41 erkek ve 41 dişi fare üzerinde araştırma yaptı.

Her iki gruptaki farelerin 21’i, yaşam süresini yüzde 30 uzattığı sanılan haplotip t adı verilen gen gruplarına sahipti.

Bilim adamları, farelerin karakteri, cesareti, uyum sağlama özelliği ve beslenme alışkanlığını inceledikten sonra tek bir kromozom üzerinde bulunan haplotip t taşıyan dişilerin daha sakin, daha çekingen ve daha az yediğini gördü.

Bu farelerin, karakter özellikleri ve beslenme alışkanlıkları sayesinde enerjilerini koruyarak düşmanlarından kaçabilecek kadar “uyanık” olduğu, yaşam sürelerinin de uzadığı vurgulandı.

Kadın ve kadın