Tuza karşı savaş başladı !

Yetişkin Sağlığı
Sağlık Bakanlığı aşırı tuz tüketimiyle mücadelesini sürdürüyor. Bakanlık çocukları bilinçlendirmek için animasyonlar hazırlayacak, okullarda eğitim verecek. Ayrıca tuz, şeker ve yağ içeriği yüksek gıd...
EMOJİLE

Sağlık Bakanlığı aşırı tuz tüketimiyle mücadelesini sürdürüyor. Bakanlık çocukları bilinçlendirmek için animasyonlar hazırlayacak, okullarda eğitim verecek. Ayrıca tuz, şeker ve yağ içeriği yüksek gıdalarda vergi artışına gidecek…
 
Bugün gazetesinden Selvi Çelik’in haberine göre tuzun aşırı kullanımının önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” başlattı. Program kapsamında böbrek, kalp-damar, kemik erimesi, kemiklerin kırılması, yüksek tansiyon gibi hastalıklara yol açan fazla tuz tüketiminin azaltılması için çeşitli önlemler alınacak. Bakanlık çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlıları hedef alan eğitici film, animasyon, broşür, afiş gibi dokümanlar hazırlayacak. Çocuklara çizgi filmler üzerinden tuzun zararları anlatılacak.

RESTORANLAR İNCELENECEK
 
Ayrıca okul, kreş ve bakımevi, işyerleri, spor merkezleri, yaşlı bakımevleri ve yaygın eğitim kurslarında tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik bilgilendirme eğitimleri yapılacak. Aile hekimleri tuz kullanımının yol açtığı hastalıklar hakkında bilgi verecek. Sağlık Bakanlığı ayrıca restoran, fastfood, lokanta gibi yerlerdeki menüleri incelenecek ve tuz miktarlarında azaltılma çalışması yapacak.
 
Tuz, şeker ve yağ içeriği yüksek gıdalara yönelik vergi artırımı yapılırken temel gıdalarda vergi indiriminin yapılması sağlanacak. Bu kapsamda vergi indirimi ve artışı için Maliye Bakanlığı ile görüşülecek.
 
5 GRAMDAN FAZLASI TEHLİKELİ
 
Bakanlığın tuzla ilgili tavsiyeleri ise şöyle:”Pişirme sırasında oluşacak iyot kaybının en aza indirilmesi için, tuz yemeklere pişirme sonrası eklenmeli. Saklama sırasında oluşacak iyot kaybını önlemek için iyotlu tuz, serin, kuru,ışıksız ortamda ve koyu renkli cam kaplarda saklanmalı. Diyet dahil olmak üzere tuz tüketimi günlük 5 gram olmalı.Tuz, iyotlu tuz şeklinde olmalıdır.”
 
HUTBELERLE ANLATILACAK
 
Bakanlık, tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik bilgilendirmeler için Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği de yapacak.Buna göre vaaz ve hutbelerde sağlığın önemi anlatılacak. Sağlık kuruluşlarına başvuran hastalara tuzun azaltılmasına yönelik bilgilendirmeler yapılacak.