Yetişkin Sağlığı

Türkiye’nin Tansiyonu Ölçülüyor!

‘Türkiye’nin tansiyonunu ölçüyoruz’ kampanyası 4. Yılında. Şehir şehir dolaşacak tansiyon ölçüm tırında ücretsiz tansiyon taramaları yapılacak. Kampanyanın amacı her 4 kişiden birinin hipertansiyondan öldüğü ülkemizde vatandaşı bilinçlendirmek ve Türkiye’deki hipertansiyon..

Türkiye’nin Tansiyonu Ölçülüyor!

‘Türkiye’nin tansiyonunu ölçüyoruz’ kampanyası 4. Yılında. Şehir şehir dolaşacak tansiyon ölçüm tırında ücretsiz tansiyon taramaları yapılacak. Kampanyanın amacı her 4 kişiden birinin hipertansiyondan öldüğü ülkemizde vatandaşı bilinçlendirmek ve Türkiye’deki hipertansiyon görünümünü değiştirmek.
 
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin  T.C. Sağlık Bakanlığı’nın onayı ve desteği ile düzenlediği “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası bu yıl dördüncü yılında.

Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 95 bin kişinin tansiyonunun ölçüldüğü tansiyon tırı kampanya kapsamında bu yıl 11 Mayıs’ta Samsun’dan yola  çıkıyor. Her şehirde halka açık bir alanda konuşlanacak tansiyon ölçüm tırında 09.00 ile 17.00 saatleri arasında halkımıza ücretsiz tansiyon taraması yapılacak.

Tansiyon ölçüm tırının rotası şöyle olacak:

11 Mayıs 2011 – Samsun Cumhuriyet Meydanı,
12 Mayıs 2011 – Kütahya Azerbeycan Parkı
14 Mayıs 2011 – Manisa Sultan Camii karşısı, Saruhan Park önündeki cepte
16 Mayıs 2011 – İstanbul Kadıköy İskelesinin önü
17 Mayıs 2011 – İstanbul Taksim Meydanı

HAYATIMIZDAKİ TUZLARI SÜPÜRECEKLER
16 Mayıs’ta İstanbul’da konuşlanacak ölçüm tırında tuzun zararını anlatmak üzere ünlü müzik grubu Gripin’in üyeleri de hazır bulunacak ve ‘hayatımızdaki tuzları’ sembolik olarak süpürecekler.

Ülkemizde tansiyonu hiç ölçülmemişlerin oranı yüzde 32; hipertansiyonu olduğunun farkında olmayanların oranı yüzde 60; tedavi edilmeyen hastaların oranı yüzde 70; hipertansiyonu kontrol altına alınamamışların oranı ise yüzde 92. Rakamlar ürkütücü bir tabloyu işaret ediyor. ‘Türkiye’nin tansiyonunu ölçüyoruz’ kampanyası ise her 4 kişiden birinin hipertansiyon yüzünden öldüğü ülkemizde işte bu tabloyu; hipertansiyon grafiğini değiştirmeyi ve halkı tansiyon konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Haber Türk

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL