“Türkiye, Dünya Birincisi Olacak”

Yetişkin Sağlığı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’ün sigara konusunda bir yasa teklifi daha hazırladığını ifade ederek, ”Birlikte üzerind...
EMOJİLE

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’ün sigara konusunda bir yasa teklifi daha hazırladığını ifade ederek, ”Birlikte üzerinde çalıştık. Bir iki tedbir daha getireceğiz. Mesela şu anda sigara paketlerinin üzerinde yüzde 47,5’a kadar bir uyarı yazısı ya da resmi var. Bunu yüzde 50’lerin, 60’ların üstüne çekeceğiz” dedi.

Bakan Akdağ burada yaptığı konuşmada, bir kişiyi kanserden kurtarmak için verilen emek düşünüldüğünde sigarayla mücadelenin öneminin daha iyi anlaşılabileceğini söyledi.

Türkiye’de 9 yıllık süreçte sağlık sisteminde önemli bir dönüşüm sağlandığını kaydeden Akdağ, üç ana gösterge olan ”doğumda yaşam süresi”, ”anne ölüm hızı” ve ”bebek ölümleri”nde önemli mesafe alındığını, bulaşıcı hastalıklarla ilgili de iyi sonuçlar elde edildiğini anlattı.

BULAŞICI OLMAYAN HASTALIKLARDA BÜYÜK RİSK VAR

Akdağ, ”Şimdi böyle bir ülkede önümüzde önemli bir sorun var; o da bulaşıcı olmayan hastalıklar açısından Türkiye, büyük bir risk altında, dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri gibi hatta şimdi gelişmekte olan ülkeleri gibi. Ne bunlar; kanserler, kalp-damar hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları, inmeler bir de diyabet sıkıntımız’’ şeklinde konuştu.

Bunlara karşı mücadelede ”koruyucu hizmetleri” önemine vurgu yapan Akdağ, Sağlık Bakanlığı bünyesinde sağlık promosyonu olarak Türkçeye çevrilebilen ancak promosyon kelimesinin çağrışımı nedeniyle ”sağlığın geliştirilmesi” adını koydukları bir genel müdürlük oluşturduklarını anlattı.

ALKOL VE SİGARA ZARARLI İKİLİ

Sağlık promosyonunun temelinde 4 mesele bulunduğunu, bunun ilkinin sigara, ikincisinin de alkol olduğunu kaydeden Akdağ, Türkiye’nin sigara kullanımıyla ilgili oranlarının görece yüksek olduğunu ancak alkol açısından Avrupa’ya kıyasla oldukça iyi durumda bulunduğunu söyledi. Akdağ, Avrupa’da kişi başına alkol tüketiminin Türkiye’nin 5 katı olduğunu, Türkiye’de de tedbir alınmazsa artış olabileceğini ifade ederek, ”Sigara, alkol iki zararlı. Aslında bunlar bu işlerden para kazananların toplumun sırtına kambur ettiği, birisi sesini de çıkarmak istediğinde elindeki para gücüyle onu susturduğu alanlar. Ben bunları konuşuyorum, Türkiye’de bundan 10 sene önce olsaydı, işte irtica yeniden hortladı diye birileri manşet atabilirdi. Ama şükürler olsun ki toplumun bugünkü uyanıklığı…” dedi.

TÜRKİYE’DE HALKIN YÜZDE 64’Ü HAREKETSİZ YAŞIYOR

Bakan Akdağ, sağlık promosyonunun diğer iki esasını ”toplumu hareketsizlikten kurtarmak” ve bununla bağlantılı ”şişmanlıktan kurtarmak ya da şişmanlamasına engel olmak” şeklinde sıraladı.

Akdağ, Türkiye’de hiç hareketsiz yaşayanların yüzde 64, düzenli fiziki aktivite yapanların ise yüzde 12 düzeyinde olduğunu belirterek, geri kalanın da arada sırada fiziki aktivite yaptığını, ortada böyle ”kötü bir tablo” bulunduğunu söyledi.

Tıp ve diğer sağlık bilimleri fakültelerinde öğrencilere ”sağlık promosyonu”nun eğitiminin mutlaka verilmesi gerektiğine inandığını vurgulayan Akdağ, ”akılcı ilaç kullanımı” ve ”insan ilişkileri-davranışları” konusunda eğitimin de önem taşıdığını kaydetti.

Sağlık çalışanlarının vatandaşlara tavsiyede bulunmak için öncelikle bunlara kendilerinin uyması gerektiğini dile getiren Akdağ, bu düşünceden hareketle spora başladığını, haftada 2 gün egzersiz yaptığını söyledi. 6 kilo vererek 79 kiloya düştüğünü belirten Akdağ, esprili bir üslupla 70 kiloya kadar inmek istediğini, topluluk içinde bunu dillendirerek kendisini bağladığını söyledi.

SİGARA PAKETLERİNDEKİ UYARI YAZISI VE RESMİ BÜYÜYECEK

Türkiye’nin sigarada en etkili uygulamaları gerçekleştiren 4. ülke olduğuna dikkati çeken Akdağ, mücadele kapsamında TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’ün yeni bir yasa teklifi daha hazırladığını kaydederek, ”Birlikte üzerinde çalıştık. Bir iki tedbir daha getireceğiz. Mesela şu anda sigara paketlerinin üzerinde yüzde 47,5’a kadar bir uyarı yazısı ya da resmi var. Bunu yüzde 50’lerin üstüne, 60’ların üstüne çekeceğiz. Küçük başka bir ayrıntı var ona girmeyeyim. Bunları da gerçekleştirdiğimiz zaman Türkiye, sigaradan kendi halkını koruma sıralamasında inşallah dünya birincisi olacak, hedefimiz bu” diye konuştu.

Akdağ, 2006’da Türkiye’de sigara içme oranı konusunda geniş bir araştırma yaptırdıklarını ifade ederek, 2006’da yüzde 33 olan oranın, 2010’da yüzde 27’ye kadar gerilediğini belirtti. Araştırmanın bu sene de yapılacağını, oranın yüzde 25’ler düzeyinde çıkmasını umduğunu kaydeden Akdağ, 2023 yılı hedefinin yüzde 15 olduğuna işaret etti.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme