Yetişkin Sağlığı

Tiryakiler, Sigarayı Çocuk Baskısıyla Bırakıyor

Sigara tiryakisi anne-babaların bağımlılıktan kurtulmasında en çok ‘çocukların baskısı’ etkili oluyor. Çocuklar televizyonda izledikleri ‘sigara sağlığa zararlıdır, sigara sizi hasta eder, sigara sizi öldürür’ reklamlarından sonra anne-babalarına sarılarak ‘anne, baba..

Tiryakiler, Sigarayı Çocuk Baskısıyla Bırakıyor

Sigara tiryakisi anne-babaların bağımlılıktan kurtulmasında en çok ‘çocukların baskısı’ etkili oluyor.

Çocuklar televizyonda izledikleri ‘sigara sağlığa zararlıdır, sigara sizi hasta eder, sigara sizi öldürür’ reklamlarından sonra anne-babalarına sarılarak ‘anne, baba ben sizin ölmenizi istemiyorum’ deyince ebeveynler sigara bıraktırma polikliniklerine başvuruyor.
 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde 6 ay önce kurulan Sigara Bıraktırma Polikliniği’ne başvuranlara ilaçların yanı sıra terapi yöntemiyle tedavi uygulanıyor. Televizyonlarda özellikle de sigara paketlerinin üzerlerindeki uyarıcı yazı ve fotoğraflara rağmen sigarayı bir türlü bırakamayan anne ve babalar, çocuklarının "ileride ben de içeceğim" tehdidi karşısında soluğu tedavi merkezlerinde alıyor. OMÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ünal, sigarayı günlük, aylık veya yıllık olarak bırakmanın önemli olmadığını, sigarayı bir ömür boyu bırakmış olmanın tedaviyi sonuçlandıracağını söyledi. Sigaranın bir ömür boyu içen kişinin içinde bir dürtü olarak kaldığını ve her an harekete geçmeye hazır bir asker gibi beklediğini belirten Mustafa Ünal, terapilere katılanların başından geçen olayları tüm ayrıntıları ile diğer kullanıcılara anlattığını dile getirdi. Ünal, "En çok ilgiyi anne ve babaların çocuklarıyla yaşadıkları diyaloglar çekiyor. Çocuklar televizyonda izledikleri ‘sigara sağlığa zararlıdır, sigara sizi hasta eder, sigara sizi öldürür’ reklamları sonrası anne ve babalarına sarılarak ‘anne, baba ben sizin ölmenizi istemiyorum’ demesiyle etkilenen aileler tedavi merkezine başvurmak zorunda kalıyor. Çocukların babalarına ‘sigara çok iyi bir şey, senin gibi olunca ben de içeceğim’ demesi de babaları etkiliyor. Çocuğuna kötü örnek olmamak için tedaviye katılan ailelerin sigarayı bırakmada daha başarılı olduklarını görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, sigara paketleri üzerindeki ve televizyonlardaki reklamların geri dönüşümünün olumlu yönde olduğunu gösteriyor." diye konuştu. Şimdilik Sağlık Bakanlığı’ndan aldıkları hibe ilaçlarla tedavilere devam ettiklerini söyleyen Ünal, hastalara verilen bant ve sakız adı verilen nikotin ilaçlarını devletin karşılamadığını ifade etti. Türkiye genelinde yaklaşık 1 yıl içinde 170 bin tiryakinin ilaçla sigaradan kurtulduğunu vurgulayan Mustafa Ünal, "Bize başvuran hasta sayısı yaklaşık bin 400 kişiye ulaştı." diye konuştu.

İzmir’de üç ay sonraya randevu veriliyor

İzmir’de sayıları 20’ye çıkan sigarayı bırakma polikliniğine yoğun ilgi var. Talepleri karşılamada güçlük çeken sigara bırakma poliklinikleri, ortalama üç ay sonraya randevu veriyor. İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Vakkas Benli, sigara bağımlılığının sona erdirilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda polikliniklerine başvuru sayısında patlama yaşandığını belirterek, "Bağımlılıktan kurtulmak isteyerek başvuranlardan yüzde 50 ila 70 civarındakilerin sigarayı bıraktığını öğreniyoruz. Polikliniklerde yoğunluktan dolayı üç ay sonraya gün verilse de kararlı olanlar beklemeli ve sigaradan kurtulmalı.” dedi. Ayda 4 bin kişinin müracaat ettiği polikliniklerde, yeni başvuranlarda talep yüksekliğinden dolayı ilaç sıkıntısı yaşanıyor.
 

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL