Yetişkin Sağlığı

Sonbahar Hastalık Habercisi!..

Ağaçların yaprakları sararmaya başladı. Gündüzler kısaldı, geceler uzadı. Artık serin, yağmurlu ve rüzgârlı günler, yaz aylarından çıktığımızın habercisi niteliğinde… Peki, bu günlerde, hastalıklardan korunmak için nelere dikkat etmeliyiz, ne yiyip..

Sonbahar Hastalık Habercisi!..

Ağaçların yaprakları sararmaya başladı. Gündüzler kısaldı, geceler uzadı. Artık serin, yağmurlu ve rüzgârlı günler, yaz aylarından çıktığımızın habercisi niteliğinde…

Peki, bu günlerde, hastalıklardan korunmak için nelere dikkat etmeliyiz, ne yiyip ne içmeliyiz?

SONBAHARDA BESLENME ÖNEMLİ

Sonbahar ve kış aylarında enfeksiyon hastalıkları artış gösteriyor. Bu nedenle, sonbaharda temel besin gruplarının gereken miktarda alınması büyük önem taşıyor.

Metabolizmamızı koruma altına alıp, daha da güçlendirmenin en etkili yollarından birini ise yeterli ve dengeli beslenme oluşturuyor.

Yeterli ve dengeli beslenme, gün içerisinde her besin grubundan yeterli miktarda almakla sağlanır diyen uzmanlar, böylece ihtiyacımız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de almış oluruz. A ve C vitaminleri, antioksidan vitaminlerdir. Bu vitaminler, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, hastalıklara karşı direnç kazandırır ifadelerini kullanıyor.

Turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, Brüksel lahanası, yeşilbiber, karnabahar, mandalina, maydanoz, roka, tere gibi sebzeler, vitamin açısından zengin besinlerdir. Burada önemli olan, meyvelerin sıkıldıktan hemen sonra içilmesidir. Meyve suları bekletildiğinde C vitamini kayba uğrar. Çünkü bu vitamin; ısı ve ışıktan kolayca etkilenir.


PROTEİNDEN ZENGİN BESLENME

Dengeli beslenmenin bir diğer şartı da yeterli protein alımı… Enfeksiyon geçirildiği dönemlerde, protein kaynaklarının yeterli tüketilmesi, genel kabul görmüş önemli bir nokta. Özellikle süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar proteinin en iyi kaynağı.

KUŞBURNU İÇİN

Çay ve kahve yerine bitki çayları veya C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu çayı tercih edilebilir. C vitamini kaybını önlemek için salatalar da meyve suları gibi hazırlandıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL