Şizofrenide Lavantalı Tedavi

Yetişkin Sağlığı
Kokusuyla dinlendirici etkisi olan lavanta artık şizofren hastaların tedavisinde kullanılacak.İzmir’de yaşayan İbrahim Topal, ürettiği lavantanın Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi‘...
EMOJİLE

Kokusuyla dinlendirici etkisi olan lavanta artık şizofren hastaların tedavisinde kullanılacak.İzmir’de yaşayan İbrahim Topal, ürettiği lavantanın Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi‘nde şizofren hastalarının tedavisinde kullanılacağını söyledi. Bu bitkinin kokusuyla sakinleştirici ve dinlendirici etki sağladığını belirten Topal, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi‘nden gelen talep üzerine yüklü miktarda lavanta gönderdiklerini anlattı.

KURUTACAKLAR

Topal, "Ahmetli’de bulunan ve şizofren hastalarının tedavi gördüğü merkeze lavanta gönderdik. Burada lavantanın kokusunun sakinleştirici özelliği hastaların tedavisinde yardımcı olarak kullanılıyor. Hastalar gönderdiğimiz lavantaları dikip büyütecek sonra da kurutulan lavantaların kokusundan istifade edilecek” diye konuştu. Alaçatı Beldesi‘nin coğrafi yapısından dolayı lavanta üretimine çok müsait olduğunu vurgulayan Topal, ancak yeteri kadar kullanılamadığını ifade etti.

HIRVAT ASKERLERİ KULLANIYOR

Topal,"İki yıl önce de, Hırvatistan’da görevli Birleşmiş Milletler askerlerinin çantasına konulmak üzere 3 milyon adet kurutulmuş lavanta istendi. Lavantanın sakinleştirici özelliğini askerler için kullanacaklarını söylediler. Ancak miktar çok olduğu için talebi karşılayamadık" dedi. Alaçatı’da 30 dönümde lavanta üretimi yapıdığını belirten Topal, bunu bin dönüme çıkarmak için isteyenlere ücretsiz lavanta fidesi verdiğini de sözlerine ekledi.