Yetişkin Sağlığı

Şişmanlamak İçin Para Harcıyorlar

Şişman kadının güzel ve güçlü kabul edildiği Afrika ülkelerinden Moritanya’da kadınlar, paralarını şişmanlatıcı ilaçlara harcıyor. Şişmanlamak istemeyen genç kızlara da zorla yemek yediriliyor. Moritanya’da güzelleşmek için şişmanlamak isteyen kadınlar, pazarlarda..

Şişmanlamak İçin Para Harcıyorlar

Şişman kadının güzel ve güçlü kabul edildiği Afrika ülkelerinden Moritanya’da kadınlar, paralarını şişmanlatıcı ilaçlara harcıyor. Şişmanlamak istemeyen genç kızlara da zorla yemek yediriliyor.

Moritanya’da güzelleşmek için şişmanlamak isteyen kadınlar, pazarlarda bile bulunabilen ilaçları kullanıyorlar. Atlas Okyanusu kıyısında olan Batı Afrika ülkesi Moritanya‘da şişman kadın, toplumda zenginliği ve gücü temsil ediyor.

Şehirlerde bu adet yavaş yavaş kaybolsa da kırsal kesimde hala genç kızlar zorla besleniyor. Evlenme çağına gelen kızlar, ebeveynleri tarafından “şişmanlama diyetine” zorlanıyorlar. Bu bağlamda genç kızlara deve ve keçi sütü içirilirken, daha çok yağlı yiyecekler yediriliyor.
 Moritanya’da şişman kadın zengin ve itibarlı olarak görülürken, zayıf ve sıska kadına ise birçok bölgede “utanç vesilesi” olarak bakılabiliyor. Bu yüzden kilo almak için hayatını tehlikeye atan kadınlara çok sık rastlanıyor.

Halk pazarlarında bile bulunabilen reçetesiz kilo aldırıcı, iştah açıcı ilaçlar, ekmek peynir gibi satılıyor. Moritanya Eczacılar Birliği Başkanı Süleyman Şerif ise maalesef bu tür ilaçların illegal yollarla, reçetesiz satıldığını, insanların hayatlarını tehlikeye attığını belirtiyor. Bu tür ilaçların, şişmanlığın getirdiği olumsuz neticelerle birlikte, ileri kalp rahatsızlıklarına neden olduğunu aktarıyor.

CİHAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL