Yetişkin Sağlığı

Sırt Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Ama bel fıtığı olanların dikkat etmesi gerekiyor. İşte sırt ağrılarından kurtulmanın yolları… Ancak bel fıtığı ağrısı çekenler için bu hareketler büyük bir özlem haline gelebilmektedir. Uzun zamandır fizik tedavi uygulanmasına..

Sırt Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Ama bel fıtığı olanların dikkat etmesi gerekiyor. İşte sırt ağrılarından kurtulmanın yolları…
Ancak bel fıtığı ağrısı çekenler için bu hareketler büyük bir özlem haline gelebilmektedir. Uzun zamandır fizik tedavi uygulanmasına rağmen bel fıtığı ağrılarına çözüm bulamamak ise kişilerin günden güne yaşam kalitelerini düşürerek psikolojilerini bozabilmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Murat İmer’den, bel fıtığından kurtulmayı sağlayacak yöntem hakkında bilgi aldık.

Bel ağrısından nasıl kurtulacağız?

Bel fıtığı ameliyatlarında ilk amaç sinir Üzerindeki baskıyı kaldırmaktır. BugUn butun dunyada geçerli olan tedavi yöntemi mikrocerrahi (mikroskopik diskusektomi) tekniğidir. Ancak yeni gelişen endoskopi teknolojileri sayesinde bel fıtığı ameliyatlarında endos-kopik yöntem ciddi bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun için doğru hasta seçimi çok önemlidir. Tam endoskopik bel fıtığı cerrahisinde ameliyat yaklaşık 0.5 cm’lik bir kesi-den yapılır. Kas ve kemik dokulara herhangi bir zarar verilmediğinden ameliyat sonrası erken dönemde bel ağrısı nispeten daha azdır.

Tek yöntem mi var?

Tam endoskopik bel fıtığı operasyonundan sonra hasta kısa bir sure içerisinde ayağa kaldırılarak aynı gun içinde taburcu edilebilmektedir. Kas ve kemik dokularına zarar verilmediğinden tam endoskopik bel fıtığı ameliyatlarından sonra bel kayması riski hemen hemen hiç yoktur. Tam endos-kopik bel fıtığı ameliyatları, yandan veya orta hattan olmak uzere iki yöntemle yapılmaktadır. Hangi yöntemin seçileceği fıtığın omurga kanalı içindeki yeri ve kalça kemiğinin yandan girişe imkan verip vermemesi gibi teknik nedenlere bağlıdır.

Her yaş grubuna uygulanabilir mi?

Deneyimli ve gerekli eğitimleri almış cerrahlar tarafından her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Örneğin yaşlı, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalarda da ameliyat sonrası iyileşme suresinin çok kısa olması nedeniyle buyuk bir avantaj sağlamaktadır.

Bugün

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL