Sigara Kullananlar Daha Çok Grip Oluyor!

Yetişkin Sağlığı
Grip, bebekler, yaşlılar, kalp hastalığı, astım, kronik bronşit, bronşektazi, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, AIDS, kan hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlarda ağır seyrettiği ve ölümcül oldu...
EMOJİLE

Grip, bebekler, yaşlılar, kalp hastalığı, astım, kronik bronşit, bronşektazi, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, AIDS, kan hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlarda ağır seyrettiği ve ölümcül olduğu belirtildi.

Direnci yüksek erişkinler için gripten ölüm olaylarının çok nadir olduğunu belirten uzmanlar, grip hastalığının düzensiz yaşam sürenlerde, alkol ve sigara kullananlarda ve soğuğa maruz kalanlarda daha sık ve ağır görüldüğüne dikkat çekiyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, hastalığın bulaşmayı takiben 1-3 günde üşüme, titreme, ateş, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık, boğaz ve baş ağrısı, yaygın kas ve eklem ağrıları, bulantı, genizde dolgunluk ve akıntı, gözlerde yanma kızarıklık, burun akıntısı gibi belirtilerin ortaya çıktığı kaydedildi.

Açıklamada; bu belirtilerin sadece grip hastalığında görülmediği nezle, farenjit, anjin, bademcik iltihabı, sinüzit, larenjit, bronşit, zatürree gibi bir çok solunum yolu enfeksiyonları sırasında benzer yakınmalar olabileceğinin vurgulandı. Gribin benzer şikayetlere neden olan diğer hastalıklardan ayrılması gerektiğine işaret edilen açıklamada şöyle denildi:

"Bu çok önemlidir. Çünkü tedavi buna göre yapılacaktır. Örneğin, kriptik bir tonsillit olgusunda penisilin uygulanması mutlaka gerekli iken gripte bunun hiç faydası yoktur.

Bilhassa belirtilerin şiddetli, ateşin çok yüksek olduğu ve hastanın genel durumunu bozup, beslenmesini, istirahatini engellediği hallerde ve ateşin 3-4 günlük istirahata rağmen düşmediği ya da düştükten bir iki gün sonra tekrar yükseldiği durumlarda hekime mutlaka başvurulmalıdır.

Yaşlılar, kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastaları ve vücut direncini bozan diğer süreğen hastalığı olanlar (AIDS’liler, kan hastaları) ise grip belirtileri başlar başlamaz hekime başvurmalıdırlar."

GRİP İÇİN ANTİBİYOTİK KULLANMAK YARARSIZDIR

Grip için antibiyotik kullanılmasının faydasız olduğunun belirtildiği açıklamada; griple karışan ve bazen griple birlikte ve ona bağlı ikincil olarak ortaya çıkan zatürree, kulak iltihabı, bademcik iltihabı gibi durumlarda antibiyotik kullanılabileceği kaydedildi.

Herhangi bir bakteriyel iltihap olmadan koruyucu olsun diye griplilere antibiyotik verilmemesi gerektiği vurgulanan açıklamada; bunun faydasız olduğu gibi dirençli bakterilerle iltihaplanmalara zemin hazırlayabileceğine dikkat çekiliyor.

Grip hastalarında istirahat edilmesi, bol sıvı alınması, ağrı kesici ve ateş düşürücüler ile solunum yolu sekresyonlarını ve irritasyonunu giderici ilaçların kullanılmasıyla yakınmaların kontrolünün mümkün olduğunun belirtildiği açıklamada; bilhassa çocuklarda aspirin kullanılmamalı diğer ateş düşürücülerin tercih edilmesi tavsiye edildi.

Grip hastalığında istirahatin önemine de dikkat çekilerek şu tavsiyelerde bulunuldu:

"Bu hem hastanın daha kısa zamanda iyileşmesini ve tehlikeli, ölümcül komplikasyondan korunmasını temin eder; hem de etrafına hastalığı yaymasını önler.

İstirahat sırasında kaybedilen iş günü, istirahat edilmediğinde görülebilecek komplikasyonlar ve diğer kişilere hastalığın bulaşmasıyla ortaya çıkan kayıplarla karşılaştırıldığında çok daha ekonomiktir. Hastaların izolasyonu gerekli değildir.

Hastaların solunum sistemine ait akıntıları temizlenmeli ve ortamdan uzaklaştırlmalıdır. Okulların kapatılmasının salgını kontrol altına alınmasında bir yararı yoktur.

Çünkü okulda bulaşma olduysa, pek çok öğrenci inkübasyon periyodunda olabilir. Okulların kapatılmasını nedeni hastalık nedeniyle devamsızlığın çok yüksek olmasıdır.

Hastalığı ilaç kullanmadan atlatacağım diye bu tür rahatlatıcı ilaçlardan kaçınmanın gereği yoktur. Çünkü yakınmalar hasta için oldukça ızdırap verici ve yaşamı zorlaştırıcıdır."

BAZI KİŞİLERDE ÖLÜMCÜL OLABİLİR

65 yaşın üzerinde yaşlı kişiler, kronik kalp, akciğer hastaları (astım, kronik bronşit, bronşektazi), şeker hastaları, bazı kan hastaları, AIDS’liler, bakım ve huzur evlerinde yaşayan ve kronik hastalığı olanlar ile devamlı aspirin kullanmak zorunda olan 6-18 ay arasındaki bebeklerin grip açısından yüksek risk taşıdığı belirtildi.

Açıklamada; "Bu kişiler hem hastalığa daha kolay yakalanırlar hem de hastalık bunlarda daha ağır ve ölümcül seyredebilir.

Yaşlı ve kronik hastalığı olanlar grip olduklarında zeminde var olan hastalığın belirtilerinde bir alevlenme ve almakta olduğu tedaviye rağmen hastalığın kontrolden çıkması sık görülen bir durumdur.

Gripten korunmak için düzenli yaşamak, uyku ve dengeli beslenmemizi ihmal etmemek, alkol ve sigara alışkanlığımızı sınırlamak ve eğer varsa zemindeki kronik şeker, kalp, akciğer hastalıklarımızın bakım ve tedavisini usulüne göre yapmaktır." ifadeleri yeraldı.

haber 365

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme