Sıcakta Oruç Tutmanın Püf Noktaları

Yetişkin Sağlığı
Çelik, "Oruç tutacak kişiler mutlaka sahur yapmalı" dedi. Sıcaklara bağlı olarak sıvı kaybı da fazla olur.Oruç tutmak isteyen ancak sağlık problemi olan vatandaşlar Ramazan ayı başlamadan do...
EMOJİLE

Çelik, "Oruç tutacak kişiler mutlaka sahur yapmalı" dedi. Sıcaklara bağlı olarak sıvı kaybı da fazla olur.Oruç tutmak isteyen ancak sağlık problemi olan vatandaşlar Ramazan ayı başlamadan doktorlarına başvurarak oruç tutmalarının kendilerine bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı konusunda mutlaka bilgi almaları gerekir. Özellikle şeker ve tansiyon hastaları ile gebe ve emziren kadınların dikkat etmelidir.Gerektiği takdirde oruç tutmamalıdır.

Bunların yanı sıra küçük yaştaki çocuklar böbrek ve karaciğer hastaları, oruç tutmamalıdır. Eğer oruç tutacaklarsa da mutlaka doktorlarından izin almalılar.

Bu dönemde oruç tutacak olan kişiler mutlaka sahura kalkmalıdırlar. Sıcaklarla beraber iştahta biraz daha azalma oluyor.Bu yüzden kişiyi daha tok tutacak, kalorisi düşük ve hafif yiyecekler tercih edilmelidir.Sahurda daha çok kahvaltılık besinler tüketilmelidir.