Sıcak havalarda börek taşı riskine dikkat!

Yetişkin Sağlığı
Hürhaber’de yer alan habere göre, Uzman Dr. Okan Gökhan, böbrek taşı riski için ağırlıklı olarak sıcak iklimin yoğunlukla hissedildiği güney ve güneydoğu bölgelerine dikkat çekti. Bu bölgel...
EMOJİLE

Hürhaber’de yer alan habere göre, Uzman Dr. Okan Gökhan, böbrek taşı riski için ağırlıklı olarak sıcak iklimin yoğunlukla hissedildiği güney ve güneydoğu bölgelerine dikkat çekti. Bu bölgelerde böbrek taşı görülme sıklığı batı bölgelerimizden fazla dedi.

Gökhan, “böbreklerimiz sağlıklı bir insanda bel hizasında, karın boşluğunun arka tarafında omurgamızın sağ ve sol tarafında bulunur. Böbreklerimiz kanımızı süzerek idrarı oluşturur böylece metabolizma sırasında ortaya çıkan atık maddelerin vücudumuzdan uzaklaştırılması gibi hayati bir görevi yerine getirirler. Ayrıca kalsiyum, fosfor ve tuz dengesini düzenlerler” dedi.

Dr. Okan Gökhan, sıcak havada vücuttaki suyun terleme yoluyla daha çok dışarı atılmasının idrarı azalttığını, bunun da böbrekte taş oluşmasına zemin hazırladığını söyledi.

BU BELİRTİLERİ CİDDİYE ALIN

Gece çok sık idrara kalkmanın, bulantı, kusma ve idrarın hafif kanlı olmasının böbrek taşı belirtisi olabileceğine dikkati çeken Dr Gökhan, “Eğer, ağrı bir kaç günden uzun sürerse, idrar yaparken şiddetli yanma, yüksek ateş gibi belirtiler olursa hemen bir uzmana başvurulması gerekir” uyarısında bulundu.

Türkiye’de böbrek taşı hastalarının %17’si çocuklar

Ülkemizde görülen böbrek taşı hastalarının %17’si çocuklardan oluşuyor, bu oran Avrupa’da çok daha düşük. Metabolik bozukluklar, idrar yolları ve böbreklere ait yapısal bozukluklar olduğunda taşların tekrarlama olasılığı da artıyor.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu taş habercisi olabilir

Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşı habercisi olabilir. Özellikle ebeveynlerin bu konuda çok duyarlı olmaları gerekiyor. Okul öncesi çocuklarda huzursuzluk, huysuzluk,ayaklarını karnına çekerek cenin pozisyonunda ağlamalar,karın ağrısı tespit ettiğinizde hemen konusunda uzman bir hekime başvurmalısınız.

Anneler dikkat; çocuklarda taş oluşumu önlemek için;

Dr. Okan Gökhan’a göre günlük hayatımızda böbreklerde taş oluşumunu azaltmak için uygulayabileceğimiz en kolay ve en etkili yöntem bol su tüketmektir. Özellikle çocuklar yetişkinlerden daha yüksek oranda suya ihtiyaç duyarlar.

ÇOCUKLARIN GÜNLÜK SIVI İHTİYAÇLARI

1-8 yaş arasındaki çocuklar: 1 – 1,5 litre 9-13 yaş arasındaki çocuklar: 2 – 2,5 litre 14-18 yaş arasındaki çocuklar: 2,3 – 3 litre

Günde 2.5 – 3 lt sıvı tüketilmeli

Böbrek hastalarında su tüketimi büyük önem taşır. Özellikle tekrarlayan taşlarda veya her iki böbreği birden tutan çoklu taşlarda genellikle yeterli miktarda su tüketilmediği görülür. Günlük sıvı tüketiminin günde en az 2 litre idrar çıkaracak miktarda (kış aylarında 2-2,5 litre, yaz aylarında 2,5-3 litre) olması arzu edilir. Alınan sıvının en az yarısının su olmasını ve sıvı alımının gün içine dengeli olarak dağıtılmasını önerilir. Böylelikle idrar yoğunluğunun artması önlenerek taş oluşum riski azaltılabilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme