Yetişkin Sağlığı

Ses Kısıklığına Dikkat

Sesteki boğukluk ve çatallaşmanın da ses kısıklığı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu konuda dikkatli olunmasını istedi. Medical Park Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Belgi, ses kısıklığı..

Ses Kısıklığına Dikkat

Sesteki boğukluk ve çatallaşmanın da ses kısıklığı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu konuda dikkatli olunmasını istedi.

Medical Park Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Belgi, ses kısıklığı denildiğinde sesin azalması veya hiç çıkmamasının anlaşılmamasını vurguladı. Sesteki boğukluk, çatallaşma, titreşimlerin normalden farklı her türlü ses oluşumunun ses kısıklığı olduğuna dikkat çeken Belgi, sorunun genellikle ciddi olmayan nedenlerden kaynaklandığını dile getirdi. Belgi ses kısıklığının en sık görülen nedeninin gırtlak iltihabı olduğunu ve genellikle viral üst solunum yolları enfeksiyonlarının bu duruma yol açtığını vurguladı. Daha uzun süreli ses kısıklıklarının nedeninin sesin uzun süreyle zorlanarak kullanılması olduğunu ifade eden Belgi, bu alışkanlığın ses tellerindeki nodüllerde nasırlaşmalara neden olduğunu belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL