Yetişkin Sağlığı

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Özellikle yüksek karbonhidratlı ve yağlı besinlerin tüketimi selülit oluşumunu artırır. Selülit problemi yaşayanlarda fast-food tarzı beslenme alışkanlıkları yaygın şekilde gözlenir. Damar tıkanıklıklarına neden olan trans yağları içeren sucuk, salam, sosis..

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Özellikle yüksek karbonhidratlı ve yağlı besinlerin tüketimi selülit oluşumunu artırır. Selülit problemi yaşayanlarda fast-food tarzı beslenme alışkanlıkları yaygın şekilde gözlenir. Damar tıkanıklıklarına neden olan trans yağları içeren sucuk, salam, sosis türevleri, selülite yol açan gıdalar arasında yer alır.

Vücutta su tutulmasına neden olan tuz ve doymuş yağlar, cildi sıkılaştıran kolajen dokuyu yıkarak ciltteki sarkmalar meydana getiren rafine şeker ve fazla tüketildiğinde doğrudan yağ olarak depolanan alkol de selülit nedenlerindendir.

Selülit oluşumunu engellemek ve var olan portakal kabuğu görünümünü hafifletmek için, en etkili tedavi yöntemlerinden biri doğru beslenme alışkanlıkları kazanmaktır. Tıpkı bazı gıdaların selüliti tetikleyici etkisi olduğu gibi, bazılarının da selülitle savaşmada oldukça etkili oldukları kabul edilir.

Kazanılması gereken beslenme alışkanlıklarının başında su tüketimi yer alır. Gün boyu yeterli miktarda su tüketimiyle kan dolaşımı sağlanır ve vücutta ödemin oluşması önlenir. Bu şekilde vücutta su toplanmasının ve sarkmaların önüne geçerek, selülit oluşumunu da engelleyen su, günde en az 2-3 litre olarak alınması gereken sıvının büyük çoğunluğunu oluşturmalıdır.

Selülit tedavisinde vitamin ve mineral yönünden zengin beslenmek önemlidir. Özellikle iyi bir antioksidan olan C vitamini, ciltteki kolajen yapımında önemli bir pay sahibidir. Maydanoz, karnabahar, brokoli, portakal, kivi, limon, çilek, greyfurt, yeşilbiber gibi besinler içeren, C vitamini yönünden zengin menülerle selülit tedavisinde etkin sonuçlar alınabilir.

Beslenmede tavuk, yumurta, mantar, pırasa, bezelye, sarımsak, limon, armut gibi bakırdan zengin besinlere yer verilmelisine, kan basıncını düşürerek dolaşıma yardımcı olan muz, karpuz, havuç gibi potasyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Yaz yaklaşıyor diye şok diyetler yapmak oldukça sakıncalıdır. Ciltte sarkmalara ve selülite neden olan, bilinçsizce yapılan şok diyetler yerine ideal kiloya kavuşmak için diyetisyen kontrolünde doğru beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi doğru olacaktır. Ayrıca doğru beslenme alışkanlıklarına egzersizle destek vermek için, düzenli tempolu yürüyüşler ve selülit giderici egzersizler yapılmalıdır.

pudra.com

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL