Sara nöbetinde ilk yardım nasıl yapılır?

Yetişkin Sağlığı
Peki Sara nöbeti nasıl gerçekleşir?   Başlamış olan bir sara nöbeti kesinlikle geçirilemez. Nöbet kendini tamamlar ve biter. Tıpta kullanılan ilaçlar nöbet aralıklarını düşürür ve engeller. ...
EMOJİLE

Peki Sara nöbeti nasıl gerçekleşir?
 
Başlamış olan bir sara nöbeti kesinlikle geçirilemez. Nöbet kendini tamamlar ve biter. Tıpta kullanılan ilaçlar nöbet aralıklarını düşürür ve engeller. Halk arasında epilepsi ya da sara nöbetlerinde hastaya soğan koklatılır bu tarz yöntemlerin pek bir faydası yoktur.

Sara nöbeti, olmayan kokuları alma, adale kasılmaları ile başlar. Hasta yüksek sesle bağırarak yere düşebilir. 10-20 sn. kadar nefessiz kalabilir. Yüzde morarma, sesli nefes ve fazla tükürük salgısı, altına kaçırma oluşabilir. Hasta dilini ısırabilir, aşırı kontrolsüz hareketler yapabilir.
 
Sara nöbetinde ilk yardım
 
Hasta kötü bir noktada nöbet geçiriyor olabilir. Bu nedenle, hastayı güvenli bir noktaya alın. Hastanın hareketlerini durdurmaya çalışmayın. Sıkı giysileri varsa bunları gevşetin. Kravatlarını ya da takım elbise varsa düğmelerini çözün.

Başının altına yumuşak bir bez, yastık koyun. Başını zedelemesini engellemiş olursunuz. Hastayı yan çevirin ve ağzında ki köpüklü tükürüğün akmasını sağlayın ve gerekirse hava yolunu açık tutun. Dişlerini sıkıyorsa açmak için çalışmayın.

Çünkü çeneyi zorlarsanız onu kırabilirsiniz. Epilepsi nöbeti geçiren kişiye kalp masajı ya da suni solunum yaptırılmaz. Bu nedenle nöbetin bitmesi beklenir.Üzerinde sara hastası olduğuna dair bir bilgi var mı kontrol edin.  Her kriz geçiren kişi sara nöbeti geçiriyor demek değildir. Belki de acil ambulans çağırmanız gerekebilir.

Nöbetten çıkan kişi çok yorgun ve tedirgin olacağından onu sakinleştirin ve dinlenmesi için bekleyin. Sara nöbetinde ; hasta suda yüzerken geçirdiyse ve baygınsa, hastanın üstünde sara hastası olduğuna dair bir bilgi yoksa, yaralı veya hamileyse, birinci biter bitmez ikinci nöbete girdiyse, nöbet yaklaşık 5 dakikadan fazla sürdüyse, nöbet bitiminde hasta kendine gelemediyse hemen ambulans çağrılmalıdır.

mailce.com