Yetişkin Sağlığı

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Tüyolar!

Sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek istiyorsanız bazı önlemler almanızda fayda var! Medical Park Fatih Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Şule Selman; sağlıklı bir gebelik geçirmek isteyenlere..

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Tüyolar!

Sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek istiyorsanız bazı önlemler almanızda fayda var! Medical Park Fatih Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Şule Selman; sağlıklı bir gebelik geçirmek isteyenlere tavsiyelerde bulundu:

KESİNLİKLE SAÇ BOYATMAYIN: Gebelikte yapılacak bir saç boyama veya röfle işleminde, kimyasal maddeler saç derisinden emilip anne kanına daha sonra bebeğe geçebilir. Bazı saç boyalarının bitkisel kaynaklı olduğu söylense de gebelikte ve emzirme döneminde saçlar boyatılmamalı.

 SOL YANA YATIN: Gebeler için en uygun yatış pozisyonu yan yatıştır. Özellikle son aylarda sol yan yatış önerilir. Bu sırada başın altına 2-3 yastık, bacakların arasına bir yastık ve ihtiyaca göre kollar arasına ve sırta bir yastık yerleştirilebilir.

 ÇATLAKLARA KARŞI BOL SU: Çatlakların daha az oluşması için nemlendirici ve yağlı kremler, bol su alımı faydalı olabilir.

 VARİS ÇORABI GİYİN: Gebelik sırasında varisi olanların mutlaka kendilerine uygun varis çorapları giyinmeleri gerekir.

SİGARAYI TERK EDİN: Gebelik sırasında sigara ve alkol kesinlikle bırakılmalı. Bebeklerde gelişme gerilikleri, erken doğum, anne karnında ölüm, çocukluk çağında öğrenme güçlükleri ve sakatlık gibi birçok sorunlara yol açmaktadırlar.

RADYASYONDAN KENDİNİZİ KORUYUN

X-RAYLARDAN GEÇMEYİN: Tedbir açısından gebeler manyetik kapılardan geçmeden veya vücuda tutulan arama aletleri kullanılmadan kadın görevliler tarafından elle aranmalıdır.

 EKRAN KORUYUCU KULLANIN: İşyerinde uzun süre bilgisayar kullanmak zorunda olan gebeler, mutlaka ekran koruyucusu kullanmalı.

 CEPLE UZUN KONUŞMAYIN: İleride fark edilebilecek olası tehlikelerine karşı cep telefonları ile uzun konuşmaktan kaçınmalı, vücutlarından uzakta tutmalı ve özellikle karınlarına yaklaştırmamalı.

MİKRODALGADAN UZAK DURUN: Fırın çalışırken kapağının kapalı olduğundan emin olunmalı ve bu sırada fırından uzak durulmalıdır.

AÇIK HAVA İDEAL…

Gebelikte aşırıya kaçmadan, zorlayıcı ve sarsıntılı olmayacak şekilde egzersiz yapılabilir. Egzersiz olarak bol oksijenli ve sakin ortamlarda düz yürüyüşler, yüzme, hafif kültür-fizik egzersizleri tavsiye edilebilir. Ancak yüzme sırasında atlamak ve dalmak yasaklanır ve bu sırada kaygan yüzeylerde dikkatli olunmalıdır. Egzersiz sırasında gebenin yalnız olmamasına dikkat edilmelidir. Doğuma hazırlık amacıyla tavsiye edilen doğru nefes alma, gevşeme egzersizleri ve pilates gibi özellikli egzersizler kesinlikle bir uzman eğitimi ve gözetiminde yapılmalıdır.

Takvim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL