Saçları soğuktan korumanın yolları

Yetişkin Sağlığı
Saç tellerinizin elektriklenmesini veya saç derinizin aşırı derecede kurumasını önleyecek ipuçları…  Kadınvekadın’ın haberine göre, fazla ısı saça zarar veriyor… KURU VE MATSA&n...
EMOJİLE

Saç tellerinizin elektriklenmesini veya saç derinizin aşırı derecede kurumasını önleyecek ipuçları… 

Kadınvekadın’ın haberine göre, fazla ısı saça zarar veriyor…

KURU VE MATSA 

NEDEN: Kaloriferler, saçlarınızın doğal lipidlerine zarar verir ve onları mat gösterir. Bunun yanında, boynunuza doladığınız atkılar ya da yüksek yakalı montlar da, saç tellerinin kütikül katmanına zarar verir ve bu onların ışığı yeterince yansıtamamasına neden olur. Soğuk havalarda saçlarınızı kendi hallerinde kurumaya bırakmıyorsanız, bu negatif etkilere bir de saç kurutma makinesinin zararlarını ekliyorsunuz demektir. Bu da saçınızın nemini kaybetmesine neden oluyor. 

ÖNLEYİN: Saç tellerinizi güçlendirmek ve nemlendirmek için haftada iki kere maske uygulayın. Saçlarınızı kuruturken, diplerinden uçlarına kadar ısıdan koruyan bir sprey uygulayın. 

SORUNU ÇÖZÜN: Fırçayı saç diplerinizden uçlarına kaydırarak, diplerdeki doğal yağların uçlara inmesini sağlayın. Bu, saçlarınızı daha parlak gösterir. Ayrıca, zeytinyağını avuç içinizde karıştırıp saç uçlarınıza uygulayın. 

TEL TEL OLDUYSA 

NEDEN: Elektriklenmenin asıl nedeni, kuruyan saç tellerinde biriken pozitif iyonlardır. Aynı kutuplar birbirini iteceği için saçlarınız elektriklenir. Kuruluk arttıkça bu durum da, artar. 

ÖNLEYİN: Nemlendirici özellikte şampuan ve saç kremi kullanın. Duştan çıktıktan sonra ise saçlarınızın kulak altında kalan bölümüne durulanmayan saç kremi püskürtün. Böylece oluşan nem, elektriklenmeye neden olan elektronları nötralize ederek statik sorunun önüne geçer. 

SORUNU ÇÖZÜN: Saçlarınızda ağırlık yapmayan hafif bir sprey, sorununuzu geçici olarak görünmez kılar. Ürünün içindeki polimerler, saç tellerini bir arada tutuyor. Diğer bir çözüm önerisiyse; anti-statik saç spreyleri. Biyotin ve pantenol gibi nemlendirici içerikleri barındıran bu tarz ürünler, elektriklenmenin de önüne geçiyor. 

KAŞINTI VE PULANMA SORUNU VARSA 

NEDEN: Eğer yalnızca kış döneminde pullanma sorunuyla karşılaşıyorsanız, buna kepek demek doğru olmaz. Bu, yalnızca cilt kuruluğundan kaynaklanan bir sorundur. Uzmanlar, tıpkı kış aylarında cildinizin kuruyup daha fazla neme ihtiyaç duyması gibi, saç derinizin de kuruduğunu söylüyor. 

ÖNLEYİN: Saç derinizi neme doyurma zamanınız gelmiş. Bu durumda, saç derisine derinlemesine bakım yapacak bir bakım maskesi uygulamanız gerekiyor. 

SORUNU ÇÖZÜN: Saçlarınızı ayırmadan toplayın ya da sıkı bir topuz yapın. Böylece pullanmanın omuzlarınıza dökülmesinin önüne geçmiş olacaksınız.