Randevu Vermeyen Doktora Az Para Ödenecek

Yetişkin Sağlığı
Konu hakkında açıklama yapan Alman Federal Sağlık Bakanlığı, uzun süre randevu bekleme sorununu çözmek için çeşitli önerileri değerlendirdiklerini duyurdu.Hastaların özellikle ev doktorlarının onları ...
EMOJİLE

Konu hakkında açıklama yapan Alman Federal Sağlık Bakanlığı, uzun süre randevu bekleme sorununu çözmek için çeşitli önerileri değerlendirdiklerini duyurdu.Hastaların özellikle ev doktorlarının onları uzman bir doktora sevk ettikleri durumlarda uzun süre randevu bekledikleri belirtildi. Bu nedenle ilerleyen süreçte hastanelerin acil durumlarda hastaya bakmaları düşünülüyor. AOK tarafından yaptırılan bir araştırmada, ev doktorlarının haftada ortalama 47 saat çalıştıkları, buna karşı uzman doktorların sadece 39 saat hizmet verdikleri ortaya çıktı.

Buna rağmen uzman doktorlara 51 saatlik ücret ödendiğini açıklayan Almanya’nın en büyük Sağlık Sigorta Kurumu AOK yöneticilerinden Jürgen Graalmann, hastaların uzun süre bekletilmesinde doktorların suçlu olduğunu savundu ve kazandıkları para için az çalıştıkları suçlaması yaptı.

Sağlık Sigorta Kurumları Birliğine çağrı yapan Graalmann, uzman doktorların sigorta kurumları üyeleri için söz verdikleri haftalık 51 saatlik süreyi tamamlamaları istedi ve onlardan özel hastalara ve hastadan direk talep edilen ek gelir getirecek tedavilere odaklanmamalarını talep etti.

Graalmann, bir haftadan fazla bir süre sonra için verilen randevu kabul edilemez olduğunun altını çizdi. 2006 yılında sigorta kurumları üyelerinin yüzde 11’inin üç haftadan fazla doktor randevusu beklediği ve son olarak bu hastaların oranının yüzde 20’ye çıktığı belirtildi.

cihna