Rahat bir uyku için 6 öneri

Yetişkin Sağlığı
Op. Dr. Murat Şirin, özellikle sırtüstü yatıldığında horlamanın yaşandığına dikkat çekerek evde uygulanabilecek ‘tenis topu tedavisi’ni önerdi. Tenis topu veya ona benzer büyüklükteki herhangi bir eşy...
EMOJİLE

Op. Dr. Murat Şirin, özellikle sırtüstü yatıldığında horlamanın yaşandığına dikkat çekerek evde uygulanabilecek ‘tenis topu tedavisi’ni önerdi. Tenis topu veya ona benzer büyüklükteki herhangi bir eşyanın sırta yerleştirilerek uyunmasını tavsiye eden Şirin, şunları söyledi:

BEL ÇANTASI TAKARAK UYUYUN

“İçinde tenis topu ya da herhangi bir eşya olan bel çantası takın ve sırtınızın boşluğuna getirin. Katlanmış bir çift çorap bile işinizi görebilir. Böylece sırtüstü döndüğünüzde rahatsız olup yan yatarsınız.”

RAHAT BİR UYKU İÇİN 6 ÖNERİ

1- Uyumadan önce ağır yemek yemeyin ve içkiden uzak durun. Yatmadan önce aşırı yemek yemek, boğaz kaslarının normalden daha fazla gevşemesine, bu da horlamaya yol açar.   

2- Sportif bir yaşam biçimi tercih edin ve fazla kilolarınız varsa diyetisten yardımıyla mutlaka kilo verin.   

3- Sürekli tekrarlayan horlama sorununuz yoksa, yatış pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin. Dil geri düştüğü ve hava yollarının üzerine sık baskı uyguladığı için yatış pozisyonunuz horlamaya yol açıyor olabilir. Yüzüstü veya yana dönerek uyumayı deneyin. 

4- Yatak odanızda temiz hava akışı olduğundan emin olun. Oda sıcak ve kuruysa, burun geçitleri uyku sırasında tıkanır ve bu genellikle horlamaya yol açar. Pencerelerinizi açık bırakın ve gerekirse genzinizi nemli tutmak için nemlendirici kullanın.

5- Sigara içiyorsanız ya bırakın ya da azaltma yoluna gidin. Sigara içmenin sayısız olumsuz etkilerinden biri de, horlama artışına neden olmasıdır.

6- Başınızı yüksekte tutacak ve horlamayı önleyecek bir horlama yastığı kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Akşam