Rafine şeker bir uyuşturucudur

Yetişkin Sağlığı
Sağlıklı, uzun bir yaşam sürmek ve fit bir vücuda kavuşmak imkansız değil! Yalnızca kurallara uymak gerekiyor. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk’in yazdığı ‘Sağlığını Y...
EMOJİLE

Sağlıklı, uzun bir yaşam sürmek ve fit bir vücuda kavuşmak imkansız değil! Yalnızca kurallara uymak gerekiyor. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk’in yazdığı ‘Sağlığını Yeniden Keşfet’ adlı kitapta uzun ve sağlıklı bir ömre nasıl sahip olunacağı bilimsel değerlendirmelerin ışığında açıklanıyor. Erk kitabında obezite, kalp damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, kanser, toksinler, diyabet, prostat ve tiroid sağlığı üzerine nelere dikkat edilmesi gerektiğine değiniyor.

Sağlıklı bir hayat için rafine şekerden mutlaka uzak durulmasını şart koşan Erk, şunları anlatıyor: “Bir besin maddesinin sağlığa yararlı olabilmesi için karbonhidrat, protein ve yağ denilen makrobesinler ile birlikte; lif, mineral, fitobesin ve antioksidan adı verilen mikrobesinler içermelidir… Fakat içeceklerde, hamur işi gıdalarda kullanılan rafine şekerin, damak tadı vermekten başka olumlu özellikleri yoktur. Üç beyaz olarak adlandırılan şeker, tuz ve un içinde en zararlı olan şekerdir ve şeker damar sertliğine yok açarak tüm organların bozulmasına yol açar.”

Gıda şirketlerinin işlenmiş her türlü gıdayı şeker katarak lezzetlendirdiğini belirten Erk, özellikle alkolsüz içeçeklerin şeker tüketiminin 1/3’lük önemli bir bölümünü oluşturduğuna dikkat çekiyor: “Rafine şeker yasaklanması gereken bir uyuşturucudur. Ömrü kısaltır. Fazla rafine şeker insülin direncine yol açar. İnsülün yağ yakmaz, depolandırır. Bu da karaciğerde kolesterol oluşumuna neden olur ve vücudun dengesini bozar. Ayrıca yüksek insülin gelecekte kalp ve damar hastalıklarının göstergesidir.”

YAĞSIZ ASLA OLMAZ

Diyet yaparken ölçülü miktarda yağ tüketilmesi gerektiğini de belirten Prof. Dr. Osman Erk, yağın aslında bilinenin aksine hayati organlar, özellikle beyin ve retina başta olmak üzere hücrelerle hormanlar için önemli olduğuna dikkat çekiyor.-Karar

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme