Polen alerjisinden nasıl korunmalı?

Yetişkin Sağlığı
Halk arasında saman nezlesi, bahar alerjisi ya da yaz gribi olarak adlandırılan “alerjik rinit” vakalarını artıran polenler, hem çocukları hem de alerjik rinit ve astım hastalarını tehdit ediyor. Kadı...
EMOJİLE

Halk arasında saman nezlesi, bahar alerjisi ya da yaz gribi olarak adlandırılan “alerjik rinit” vakalarını artıran polenler, hem çocukları hem de alerjik rinit ve astım hastalarını tehdit ediyor. Kadınvekadın.net’te yer alan habere göre, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli, polenlerden korunmanın 10 yolunu sıraladı.

Burunda kaşıntı ve tıkanıklıktan hapşırma, göz sulanması ve öksürük nöbetlerine dek pek çok şikayete yol açan polenler, yazın müjdecisi bahar aylarını kabusa çevirebiliyor.

Bu karışımla korunun

Polenler önemli ölçüde burundan alınıyor. Burnunuzu evde hazırlayacağınız şu basit karışımla temizlediğinizde alerjenlerden uzaklaşmış olursunuz. 1 litre suya 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı kadar karbonat.

Deniz suyu da faydalı

Polenlere karşı evde hazırlayacağınız karışım, sizi oldukça rahatlatacak. Ama vakti olmayanlar deniz suyu olarak bilinen ve serum fizyolojik olarak eczanelerde de satılan suyla da burun temizliğini yapabilir. Sizi önemli ölçüde rahatlattığını göreceksiniz. Ama dozuna dikkat etmek önemli. Günde 3 kereyi aşmamalı.

Hangi polene alerjiniz olduğunu öğrenin

Doktorunuza danışarak, uygun bir yöntem ile hangi polenin bünyenizde alerjiye yol açtığını belirleyin. Her bitki yılın belli bir döneminde polen ürettiği için alerjik olduğunuz polene göre önceden koruyucu tedaviye başlayarak hazırlık yapabilirsiniz. Bu tedavi de sizi rahatlatacak.

Çamaşırları dışarıda kurutmayın

Ev içinde çamaşır kurutmak zararlı ama bahar aylarında dışarıda da çamaşır kurutmamaya özen gösterin. O anda kullanmadığınız bir odada kurutmak en iyisi. Zira, bahar aylarında çamaşırları dışarıda kuruttuğunuzda giysileriniz polenler ile kaplanma riskiyle karşı karşıya. O nedenle yaz aylarına kadar kesinlikle açık havada kurutmayın. Yine her gün giysilerinizi değiştirin, aynı giysi üst üste 2 gün yıkanmadan giymeyin.

Baharda pencereleri açmayın

Bahar aylarında güneş göz kırpsa da maalesef hava temiz değil. Tam tersine polenler çevreyi esir almış oluyor. Bu nedenle polen mevsiminde biraz sabredin ve pencereleri özellikle de ılık, kuru ve güneşli günlerde kapalı tutmaya özen gösterin. Sabahın erken saatlerinde evi havalandırabilirsiniz.

Dışarı çıkış saatlerinize dikkat edin

İşe gidenler için şüphesiz evden çıkış saatini polenlere göre belirlemek mümkün değil. Ama şartları uygun olanlar, polenlerin yoğun olduğu saatlerde açık alanlara çıkmamaya özen göstermeli. Sabahın erken saatleri ve yağmur sonrasında polenler azalıyor. Alerjisi olanlar bunu dikkate alabilir. Çim polenine alerjiniz varsa da, bahçe çimlerinden uzak durun. Çim biçilirken hemen oradan uzaklaşın.

Polen filtresi önemli

Otomobil alacağınız ya da değiştireceğiniz zaman, polen yakalayıcı hava filtreleri olan modelleri tercih edin. Otomobillerdeki polen filtresinin bakımını düzenli olarak yaptırın. Otomobil kullanırken de camların açık olmamasına dikkat edin. Zira dört bir yanda uçuşan polenler aracınızın camından ister istemez içeri girecek ve sizi rahatsız edecektir.

Her gün ılık suyla duş almak koruyor

Her dönemde hastalıklardan korunmanın en önemli ve en basit yolu, el ve yüz temizliğine dikkat etmek. Polenlerle mücadelede akşamları yapılacak ılık bir banyo da büyük önem taşıyor. Hem kendiniz hem çocuğunuz her gün ılık suyla banyo yapıp polenlere karşı koyabilirsiniz.

Deniz kıyısında tatil

Mümkünse polenlerin uçuştuğu dönemde tatile çıkın. Özellikle alerjik astım şikayetlerini tetikleyen polenlerin bulunmadığı deniz kıyısı bölgeler size çok iyi gelecek.

Çiçek yetiştirmeyi seviyorsanız

Alerjiniz var ama çiçek yetiştirmekten de vazgeçmek istemiyor musunuz? O halde gül gibi böcekler vasıtası ile döllenen renkli süs bitkilerini tercih edin. Bu tarz çiçeklerin polenleri hava ile taşınamayacak kadar ağır olduğu için semptomlara yol açma olasılıkları daha düşük.