Plastik Sandığınızdan da Tehlikeli

Yetişkin Sağlığı
Tüm dünyadan bilimadamları ve uluslararası sağlık kuruluşları, Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu‘ndan (EFSA) plastiklerdeki sağlığa zararlı madde konusunda önlem alması çağrısında bulundu. 15 ülkeden...
EMOJİLE

Tüm dünyadan bilimadamları ve uluslararası sağlık kuruluşları, Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu‘ndan (EFSA) plastiklerdeki sağlığa zararlı madde konusunda önlem alması çağrısında bulundu.

15 ülkeden 60 kadar bilim adamı ve kuruluş, EFSA‘ya yazdığı açık mektupta, Bisfenol-A (BPA) adlı kimyasalın başta hamileler ve bebeklerin sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine karşı duyulan endişeyi dile getirdi.

Mektupta, söz konusu kimyasalın zararları konusunda yapılan araştırmaların objektif ve kapsamlı bir incelemesinin, BPA seviyesinin azaltılması için gerekli adımların atılması gereğini ortaya koyacağı belirtildi.

BPA, hazır gıda ve içeceklerin ambalajında ve biberonlarda yaygın olarak kullanılıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, BPA‘nın kalp ve şeker hastalığı ile meme kanseri riski arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar, Avrupa ve ABD nüfuslarının yüzde 90’ında BPA‘nın saptanabileceği tahmininde bulunuyor. Bu kimyasaldan yılda 2,2 milyon ton kullanılıyor.