Pazartesi Sendromunu Nasıl Atlatabilirsiniz?

Yetişkin Sağlığı
Haber: Zuhal Erkek Şehirli insan, yıllardır pazar akşamı başlayan, tatsız ve oldukça rahatsız edici bir stres türü ile boğuşuyor. Uzmanlar buna pazartesi sendromu diyor. Peki pazartesi sendormundan ku...
EMOJİLE

Haber: Zuhal Erkek

Şehirli insan, yıllardır pazar akşamı başlayan, tatsız ve oldukça rahatsız edici bir stres türü ile boğuşuyor. Uzmanlar buna pazartesi sendromu diyor. Peki pazartesi sendormundan kurtulmak için neler yapılmalıdır? Bu sorunun cevabını on5yirmi5.com okuyucuları için BAYGEM Psikolojik Danışmanı Gülsüm Şenocak’a sorduk.

Pazartesi Sendromu Nedir?

PAZARTESİ SENDROMU İŞE ADAPTE OLABİLME SENDROMUDUR

Pazartesi sendromu pazar sabahından sonra pazartesi işe adapte olabilme sendromudur. Tatilden sonra insanların işe adapte olması tekrar aynı streste aynı yoğunluğa birden alışmasının zor olduğu bir gündür.

Bu sendromdan kurtulmak için neler yapmalıyız?

SENDROMDAN KURTULMANIN YOLU PAZAR AKŞAMINDAN BAŞLIYOR

Pazartesi sendromundan kurtulmanın yolları pazar akşamından başlıyor. Pazar akşamı sürekli yarın işe başlayacağım, yarın stresli bir gün, yarın yoğun bir gün zihnimizde bu şekilde kodlayıp ertesi güne şartlandırmamak gerekir. Pazar akşamı nasıl bir akşamsa, cuma akşamıda aynı akşam olmasıyla birlikte arasındaki fark psikolojik olarak pazar akşamı yarın işe başlayacağım stresidir.

PAZARTESİ SABAHINA BİTKİSEL ÇAYLA BAŞLAYIN

Cuma akşamı yaşadığımız rahatlık daha farklıdır. Normalde 5 günün ardından cuma akşamı çok yorgun olmamız gerekirken cuma akşamları çok geç saatlere kadar kalabiliyoruz. Çünkü yarın tatil olmasının rahatlığı var. Ama pazar akşamı iki günün dinlenmişliği olmasına rağmen insanların üzerinde ertesi günün iş günü olmasının vermiş olduğı bir rahatsızlık bulunmaktadır. Pazar akşamından bu sendroma girmemek lazım. Pazartesi sabahta eğer iş yerine uygunsa bir anda çok yoğun iş temposuna girmemeliyiz. Sabah bir çay, birki çayı, yeşil çay olabilir. Rahatlatıcı bir çayla güne başlayabiliriz. Devamındada zaten öğleden sonra o sendrom atlatılmış olur. Zihnimizi oldukça rahatlatmaya ve telkin etmeye çalışmalıyız. Pazartesi gün diğer günlerden çok farklı olmayan bir gün. bunu normalleştirmemiz lazım. Bu iş günü, tatilin bittiği ertesi günü dersek bu işi o kadar zorlaştırırız.

on5yirmi5.com