Öksürüğe Kesin Çözüm: Karaturp

Yetişkin Sağlığı
Karaturpun içine bal konularak elde edilen karışım, Türkiye’nin dört bir yanında öksürük şurubu olarak kullanılıyor. Ankara’nın Beypazarı ilçesinde çiftçilik yapan İlyas Eken, karaturp yet...
EMOJİLE

Karaturpun içine bal konularak elde edilen karışım, Türkiye’nin dört bir yanında öksürük şurubu olarak kullanılıyor. Ankara’nın Beypazarı ilçesinde çiftçilik yapan İlyas Eken, karaturp yetiştirip Türkiye’nin dörtbir tarafına sevk ediyor. İlyas Eken, karaturpun kış sebzesi olduğunu ve dondurucu günlerde oldukça fazla talep gördüğünü ifade ediyor.

Eken “Yaklaşık 20 senedir çiftçilik ile uğraşıyorum. Havuç, marul, ıspanak turp gibi sebzeler üretiyorum.Ürettiğim sebzeleri Türkiye’nin dört bir tarafına gönderiyorum. Kış aylarının bu soğuk günlerindekaraturp çok talep ediliyor. Çocukken hastalanıp öksürmeğe başladığımızda annem karaturpu kesip içine bal koyar içirirdi. Yapılan bu ilacı içtiğimizde öksürüğümüz hemen kesilirdi. İnsanlar karaturpun bu özelliğini bildiği için hastalanmaya müsait olunan bu günlerde fazlasıyla talepediyor.” dedi.

Çocukları ile torunlarının öksürüğünü karaturp ile tedavi eden İkbal Karabektaş ise “Çocuklarımızhastalandığında karaturpun içine bal koyup oluşan suyu içiriyoruz. Karaturp üstünü kesip bir kaşıkbal koyuyoruz. Belirli bir zaman sonra konulan bal, turpu eriterek sıvı haline getiriyor. Bu sıvıöksürüğe çok iyi gelir. Biz çocuklarımızı bu şekilde tedavi ettik. İlaç hiç kullanmadık. Şimdi de torunlarımızı aynı şekilde tedavi ediyoruz.” diye konuştu.

Beypazarı Devlet Hastanesi doktorlarından Özer Kasap ise karaturp hakkında şunları söyledi:

“İlaçların bir kısmının kökeni bitkisel kaynaklıdır. Karaturp olayı alternatif tıp dediğimiz halkarasında yaygın kullanılan bir yöntemdir. Halkımız turpu balla karıştırarak öksürükte kullanmaktadır. Bir hekim olarak halkımıza önerimiz ilk önce doktora başvurup verilen tedaviyiuygulamasıdır. Alternatif olarak karaturp bal karışımını değerlendirebilirler.”