Normal Şekerin 200 Kat Fazlası

Yetişkin Sağlığı
Kilo almamak için kullanılan diyet kola, diyet reçel ve diyet şekerlemelerde sağlığımızı etkileyecek bir takım tehlikeler ortaya çıktı. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi hekimlerinin yaptığı incelemede...
EMOJİLE

Kilo almamak için kullanılan diyet kola, diyet reçel ve diyet şekerlemelerde sağlığımızı etkileyecek bir takım tehlikeler ortaya çıktı. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi hekimlerinin yaptığı incelemede diyet ürünlerde normal şekere göre 200 kat daha fazla tatlandırıcı bulunmakta.

“Bir bavul aspartam 1 kamyon şekere denk geliyor” diyen uzmanlar, bazı baklavacılarda yarı yarıya ucuz satılan baklavaların ucuz olmasının nedeninin de aspartam olduğunu dile getirdi. Aspartam vücuda girdiğinde insülün salgısına yol açıyor. Böylece kan şekerimiz düşüyor ve acıkıyoruz. Sonuçta daha fazla yiyerek kilo alıyoruz .

Aynı zamanda aspartam baş ağrısı, şişmanlık, unutkanlık, bulantı, depresyon, yorgunluk, uykusuzluk, çarpıntı, panik atak ve kulak çınlaması gibi rahatsızlıklara da sebep olmakta.

Farkına varamadığımız Tehlikeler, Gazlı İçecekler, Enerji İçeceği Meyve Suları

Ketçap, toz kahve kreması, kola, gazoz, şekerleme, meyve suyu, hazır çorba, çikolata, puding, hazır kek gibi ürünlerde şeker yerine mısır şurubu kullanılıyor. Bir diğer adı nişasta bazlı sıvı şeker olan mısır şurubunda fruktoz oranı yüzde 80 oranında bulunuyor. Fazla fruktoz tüketimi diyabet, kan yağı, kalp hastalığı, karaciğer yağlanması ve yüksek tansiyona yol açıyor.

Enerji İçecekleri ve Meyve Suyu

Enerji içeceklerinin de özellikle çocuklarda şiddete eğilime neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu ürünlerin tüketilmemesini tavsiye etti. Meyve suları için 105 santigrat derecede ısıtılarak raf ömürlerinin uzatıldığını belirten uzmanlar, bu işlemin meyvedeki vitaminleri büyük ölçüde öldürdüğünü ve illa meyve suyu tüketilecekse yüzde 100 meyve suları alınmasını, hatta en doğrusunun meyvenin kendisini yemek olduğunu ifade ettiler.