‘Nefesini Ölçtür’

Yetişkin Sağlığı
“Nefesini Ölçtür” kampanyası ile 11 ilde 13 noktada kurulacak stantlarda ücretsiz nefes ölçümü yapılacak. Avrupa Solunum Derneğinden yapılan açıklamada, 11 ilin tüm sokaklarına asılan afiş...
EMOJİLE

“Nefesini Ölçtür” kampanyası ile 11 ilde 13 noktada kurulacak stantlarda ücretsiz nefes ölçümü yapılacak.

Avrupa Solunum Derneğinden yapılan açıklamada, 11 ilin tüm sokaklarına asılan afişlerle halka, "Nefesini ölçtür" çağrısının yapıldığı; nefes darlığı, öksürük gibi şikayeti olan vatandaşların erken tanı için 13 noktada kurulacak stantlarda ücretsiz nefes ölçüm testi yaptırabileceği bildirildi.

Açıklamada, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve astım gibi solunum yolu hastalıklarının tüm dünyada milyonlarca insanı etkilediği, bu hastalıkların erken tanısının, hastaların ömründe ve ileri dönemlerdeki yaşam kalitelerinde önemli derecede rol oynadığı belirtildi.

Erken tanısı hayati önem taşıyan solunum yolu hastalıklarının tespitinde, günümüzde kullanılan en etkin yöntemin solunum fonksiyon testleri olduğu ifade edilen açıklamada, Türkiye’de pek çok sağlık merkezinde yaygın olarak kullanılan bu yöntemle yaklaşık 5 dakikada astım ve KOAH gibi solunum yolu hastalıklarına tanı konulmasının mümkün olduğu vurgulandı.

Açıklamada, 14 Ekim Dünya Nefes Ölçüm Günü kapsamında saat 10.00 ile 16.00 arasında, Ankara’da Cebeci ve Yenimahalle Sağlık İşleri poliklinikleri, AnkaMall Alışveriş Merkezi, İstanbul’da Taksim ve Kadıköy meydanları, İzmir’de Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinin önü, Kayseri’de Kayseri Park Alışveriş Merkezi/Melikgazi, Erzurum’da Erzurum Alışveriş Merkezi, Diyarbakır’da Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi polikliniklerinin olduğu alan, Isparta’da Belediye İşhanı Önü, Siirt’de Araştırma Hastanesi Bahçesi, Trabzon’da Trabzon Meydan Parkı, Düzce’de Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi poliklinik park alanı ve Samsun’da Atakum Belediyesi Konferans Salonu’nda nefes ölçümü yapılacağı kaydedildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme