Nargile Yasaklanıyor, Tophane İsyanlarda

Yetişkin Sağlığı
Kapalı alanlarda nargile içilmesini yasaklayan kanun teklifi hazırlandı. Nargileyle sigaranın eşit görülmemesini isteyen Tophane’deki nargileciler, "Nargile günde bir kez keyif için içilir....
EMOJİLE

Kapalı alanlarda nargile içilmesini yasaklayan kanun teklifi hazırlandı. Nargileyle sigaranın eşit görülmemesini isteyen Tophane’deki nargileciler, "Nargile günde bir kez keyif için içilir. Yasak gelirse kapılara kilit vurmak zorunda kalırız" dedi.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, kapalı alanlarda nargile içilmesini yasaklayan kanun teklifi hazırladı. Erdöl, hazırladığı teklifin parti grubuna verdiğini, oradan onay gelince Meclis Başkanlığı’na sunulacağını söyledi.

Erdöl, nargile salonları ile ilgili sıkıntılar yaşandığını belirterek, "Tütün değil ya da meyve aroması diye nargile içilmesine devam ediliyor. Teklifte, nargilenin de tütün ürünü sayılmasına ilişkin bir madde var" dedi. Erdöl, teklifin içeriğine bakılmaksızın kapalı alanda nargile içilmesini yasakladığını bildirdi. Erdöl, bilinen teklifle kamuoyunda tanınan firmaların kendi isimleri ile sigara çıkarması yasaklanmasının planlandığını belirten Erdöl, şöyle devam etti: "Bu değişikliklerin yapılması halinde Türkiye Dünya Sağlık Örgütü’nün sigara ile ilgili 7 kriterinin tamamını karşılayan ilk ülke olacak. Türkiye sigara ile mücadelede dünyaya örnek ülke haline gelecek."

‘GELENEĞİMİZ ÖLÜR’

Erdöl’ün sigarayla mücadele kapsamında hazırladığı yasa teklifi nargileyi de kapsayınca, İstanbul Tophane’deki nargileciler isyan etti. Geçen yıl 7 Aralık’ta Tophane’de çıkan yangında büyük hasar gören kafelerden biri olan Parma Nargile Kafe’nin işletmecisi Hüseyin Turan, "Nargile keyif için içiliyor. Tophane’ye özellikle nargile içmek için geliniyor. Biz de sigara yasağına uyuyoruz. Ama nargileyle sigarayı eşit göremezsiniz. Nargile günde bir defa keyif için içilir. Sigara bağımlısı ise günde belki bir paket içiyor" şeklinde konuştu. Keyifli Nargile’nin işletmecisi Kamil Tulunay da "Eskiden dükkânların önüne tente yapıp, açık alan yaratıyorduk . Ama yangından sonra dükkânların önüne tente yapmamız yasaklandı. Şimdi kapalı alanda nargile içilmesi de yasaklanırsa, önümüzdeki kış havalar soğuyunca artık nargile kafelerimizin kapısına kilit vurmak zorunda kalırız. Osmanlı’dan günümüze gelen geleneğimiz ölür" diye konuştu. Erhan Karahan ise Tophane’nin nargile müdavimlerinden… Karahan, "Ben sigara içmiyorum. Ama her gün Tophane’ye gelip nargile içiyorum. Nargile benim en büyük keyfim. Kapalı alanda yasaklanırsa ne yaparım bilmiyorum" diyerek teklife tepki gösterdi. Fransa devlet televizyonu ve radyolarına İstanbul’dan çalışan gazeteci Jerome Bastion, kendini tam bir nargile tutkunu olarak ifade etse de "Nargile Fransa’da da kapalı alanda içilmiyor. Puro, pipo, nargile, sigara kapalı alanda hep yasak. Türkiye’de de böyle bir yasak gelirse, nargileciler zarar görecek ama doğrusu kapalı alanda içilmemesi. Ben de bu yasak karşısında üzüleceğim. Çünkü 16 yıldır Türkiye’deyim. Ve neredeyse her gün Tophane’ye nargile içmeye geliyorum" dedi.

HİNDİSTANCEVİZİNDEN NARGİLEYE

DOĞU kültürünün bir parçası olan nargileyi ilk kez Hintler, hindistancevizinin içini boşaltıp kabuğuna kamış sokarak yapmışlar. Zaten nargile Farsça’da Hindistancevizi demek. Çok sonraları çini ve cam gövdeli nargileler yapıldı. Osmanlılar bu kültürü İranlılar ve Araplardan aldı. Eskiden sadece tönbeki tütününden içilen nargile, daha sonra çeşitlendi. Mısır’da çok içilen aromalı nargile Türkiye’de de çok beğenildi. Özellikle İstanbul’da Tophane, nargile kafelerinin adresi oldu.

Sabah