Muz Beyni Güçlendiriyor!

Yetişkin Sağlığı
Muzun pek çok hastalığa iyi gelen bir meyve olduğunu biliyor muydunuz? İşte muz ve bilinmeyen 8 faydası… Beyni güçlendirir İngiltere’deki bir okulda 200 öğrenci üzerinde yapılan araştırmad...
EMOJİLE

Muzun pek çok hastalığa iyi gelen bir meyve olduğunu biliyor muydunuz? İşte muz ve bilinmeyen 8 faydası…

Beyni güçlendirir

İngiltere’deki bir okulda 200 öğrenci üzerinde yapılan araştırmada, kahvaltıda, ara öğünlerde ve öğle yemeğinde muz yiyen çocukların sınavlarda daha başarılı olduğu ortaya koyuldu. Araştırmada potasyum deposu olan muzun çocukların öğrenme yeteneklerini de geliştirdiği kanıtlandı.

Ülsere iyi gelir

Muz, yumuşak ve pürüzsüz yapısı nedeniyle bağırsak hastalığı olan hastaların diyet listelerinde yer alan bir meyvedir. Doğal bir asit önleyici olduğu için, ülser gibi mide hastalıklarına iyi gelir.

Hamilelikte mide bulantısını önler

Ara öğünlerde tüketilen muz, kan şekeri seviyesini yükseltir ve özellikle sabahları hamilelerde oluşan mide bulantısını önler.

Kansızlık sorununu çözer

Yüksek miktarda demir içeren muz, kandaki hemoglobin oranını artırır ve kansızlığı önler. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi, potasyum zengini olan bu tropikal meyvenin kan basıncını düşürdüğünü ve felç riskini önlediğini de yaptığı araştırmalarla destekledi.

Sinek ısırığı olan bölgeyi iyileştirir

Sinek ısırığı olan bölgeye krem ya da herhangi bir losyon sürmeden önce bir parça muz sürmeyi deneyin. Muz, sinek ısırığı olan bölgedeki şişliği ve tahrişi önler.

Gerginliği önler

Muz, B vitamini zengini bir meyvedir ve sinir sistemini yatıştırmaya yardımcı olur. Yoğun stres altında çalışıyorsanız sakinleşmek için ara öğünlerinizde muz yiyebilirsiniz.

Depresyonu önler

Muz, bir çeşit protein olan triptofan içerir ve vücutta serotonin (mutluluk) hormonunun salgılanmasına destek olur. Serotonin hormonu, rahatlamanızı sağlar ve modunuzu yükseltir. Ayrıca yüklü miktarda B6 vitamini içeren muz; kan şekerinizi yükseltir ve enerji vererek modunuzda olumlu değişikliklere neden olur.

Mide ekşimesine iyi gelir

Muz, doğal bir asit gidericidir ve midede oluşan yanma ve ekşime problemlerini önler. Bu gibi durumlarda midenizi rahatlatmak için muz tüketebilirsiniz.