Modern Hayat Astımı Tetikliyor

Yetişkin Sağlığı
ABD ve İngiltere’de yapılan araştırmalara göre ailelerin çok televizyon seyretmelerinden kaynaklanan hareketsizlik, sürekli kapalı ortamlarda kalmak ve doğal besinlerden uzaklaşmak astımı tetikl...
EMOJİLE

ABD ve İngiltere’de yapılan araştırmalara göre ailelerin çok televizyon seyretmelerinden kaynaklanan hareketsizlik, sürekli kapalı ortamlarda kalmak ve doğal besinlerden uzaklaşmak astımı tetikliyor.

ABD ve İngiliz bilim insanlarının incelemelerine göre yaşam stilindeki değişiklik yani modern hayat astımı birinci derecede tetikliyor. İnsanların zamanlarının çoğunu kapalı ortamlarda geçirmeleri, daha fazla allerjene maruz kalmaları, ev içi ve dış atmosfer havasının kirliliği, doğal besinlerden uzaklaşma ve katkı maddeleri içeren besinlerin daha çok tüketilmesi göğüs duvarında yağlanmaya neden oluyor. Bu da akciğer volümlerinin azalmasına ve havayollarının daralmasına yol açıp astım yapıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN RİSK BÜYÜK

Thorax dergisinde yayınlanan çalışma, 0-11 yaş arası üç bin İngiliz çocuğun sağlık durumuna ilişkin önemli bir çalışmayı gözler önüne serdi. Araştırmada günde iki saatten fazla televizyon izleyen çocuklarda astıma yakalanma riski iki katına çıktığı ifade edildi. Araştırmada yer alan çocukların hiçbirinde yeni doğduklarında veya bebekliklerinde nefes darlığı belirtileri bulunmuyordu. 11,5 yaşına geldiklerinde ise 185 çocukta (yüzde 6) astım başlangıcı görüldü. Raporun yazarlarından Glasgow Üniversitesi öğretim üyesi Dr. James Paton çocukların büyüdükçe daha çok televizyon seyrettiklerini ve dolayısıyla daha az hareket ettiklerini vurguladı. Paton, "Bir yerde oturmuyor olmak sizi derin nefes almaya sevkediyor ve bu da uzun vadede hastalıklardan koruyor" dedi.

Daha az tv seyredin çok egzersiz yapın

Astımla ilgi araştırmalarıyla tanınan Dr. Elaine Vickers astımın önümüzdeki yıllarda geleceğin hastalağı olacağını söyledi. Vickers, 2Aileler artık çok televizyon seyretmeye başladı. Günde en az 7 saat tv karşısında geçiyor. Egzersiz yapmamak, açık havaya çıkmamak astımı kaçınılmaz kılıyor" dedi.