Mideniz Mi Şişiyor?

Yetişkin Sağlığı
Daha çok kadınlarda ve yetişkinliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkar. Spastik kolonun belirtileri, bazen yalnızca gaz çıkararak ya da tuvalete çıkarak giderilebilir. Ancak bu durumlarda da, rahatsızlığı...
EMOJİLE

Daha çok kadınlarda ve yetişkinliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkar.

Spastik kolonun belirtileri, bazen yalnızca gaz çıkararak ya da tuvalete çıkarak giderilebilir. Ancak bu durumlarda da, rahatsızlığı çeken kişi bağırsaklarının tam olarak boşalmadığı duygusunu yaşayabilir. Belirtilerin bir süre durulması ve ortadan kalkması mümkün olsa da, ani ağrılar sık sık tekrar edebilir.

Sinirsel Kolon – Spastik Kolit Belirtileri; Karın bölgesinde sancı, karında şişkinlik, ishal ya da kabızlık, bağırsakta gaz gibi genel Sinirsel Kolon – Spastik Kolit belirtileri vardır.

Sinirsel Kolon – Spastik Kolit Nedenleri
Spastik kolona neyin neden olduğu tam olarak bilinememektedir. Bu rahatsızlık, bağırsak yapısında herhangi bir bozulmaya ve nedeni belirsiz bir kilo kaybına neden olmaz. Stresin, spastik kolonun belli başlı nedenleri arasında olduğuna inanılmaktadır. Bazı besinlere tahammülsüzlük (besin duyarlılığı) diğer bir etken olabilir.

Sinirsel Kolon – Spastik Kolit için Doktor Önerileri
Spastik kolon için uygulanabilecek hiçbir test mevcut değildir. Ancak doktorunuz başka bir ciddi hastalık şüphesini ortadan kaldırmak için çeşitli tahliller uygulayabilir. Özel bir ışıklı cihaz yardımıyla anüsünüzü inceleyerek sizi muayene edebilir. Gerekirse tahlil için sizden parça alabilir ya da dışla örneği isteyebilir.

Spastik kolonun tedavisi yoktur, ancak doktorunuz rahatsızlıklarınızı giderebilmek için çeşidi önerilerde bulunabilir:

Beslenme alışkanlıklarınız üzerine konuştuktan sonra, daha az yağlı ve daha çok lifli yiyecekler yemenizi önerebilir.
Her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze tüketmenizi, bol miktarda bakliyat, makarna ve kepekli pirinç pilavı yemenizi isteyebilir.
Doktorunuz, ruhsal durumunuz ve rahatlamak için neler yaptığınız üzerine somlar yöneltebilir. Stresi azaltabilmeniz için çeşitli yollar önerebilir.
Ciddi durumlarda, doktor spazm giderici ilaçlar yazabilir.

 Sinirsel Kolon – Spastik Kolit için Doktora Danışın
Karnınızın sol alt kısmında ağrı ve bunun yanında yüksek ateş varsa, dışkınızda kana rastladıysanız, yüksek ateş ve nedeni belirsiz bir kilo kaybı varsa, tuvalete çıkma düzeninizde değişiklikler varsa, dışkınızda balgamsı, yapışkan bir sıvı varsa en kısa sürede Sinirsel Kolon – Spastik Kolit için Doktora danışmanızda fayda vardır.