Yetişkin Sağlığı

Matematik Hesabıyla Kilo Verin

İç Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Metin Okucu Gazete Habertürk’te kilo vermenin matematiğini anlattı… Kilo vermenin en etkili yolu, gıdalarla aldığımız kalorileri azaltmak ve fiziksel aktivite ile yaktığımız kalorileri artırmaktır…

Matematik Hesabıyla Kilo Verin

İç Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Metin Okucu Gazete Habertürk’te kilo vermenin matematiğini anlattı…

Kilo vermenin en etkili yolu, gıdalarla aldığımız kalorileri azaltmak ve fiziksel aktivite ile yaktığımız kalorileri artırmaktır. Yarım kilo verebilmek için 3500 kalori yakmalıyız. Bunun yolu, az yemek veya çok hareket etmek, ideal olanı ise ikisini beraber yapmaktır. Eğer günde fazladan 500 kalori yemeye başlarsanız, 1 hafta sonunda yarım kilo alırsınız. Tam tersini yaparak da yarım kilo verebilirsiniz. Bazı yemeklerin kalori miktarlarına bir göz atalım:

Bir dilim pizza: 230 kalori
Bir kadeh şarap: 160 kalori
Bir kutu kola: 150 kalori
Bir çizburger: 500 kalori
Meyveli çikolatalı pasta: 580 kalori

DAHA FAZLA HAREKET
Gün içerisinde fazladan yapacağınız her aktivite, bazal metabolizma hızınıza eklenecektir. Seksen kiloluk bir kişi, 45 dakikalık hızlı yürüyüşle 300 kalori yakacaktır. Ev işleri ve temizliğinde 200 kalori yakılabilir. Bir saat dans veya basketbol 450 kalori, yüzme veya futbol 700 kalori harcatır. Bir saatlik koşu veya kayak 900 kalori yakacaktır. Düzenli egzersizin diğer faydalarını da hatırlayalım:
* Enerjiniz artar ve stres ile daha kolay baş edersiniz.
* Özgüveniniz artar, daha zor yorulursunuz ve depresyonunuz azalır.
* Kalp krizi, yüksek tansiyon ve bazı kanser risklerinde azalma meydana gelir.

HANGİ HIZLA KİLO VERİLMELİ?
Sağlıklı ve güvenli kilo verme hızı haftada “yarım kilo”dur. Diyet ve egzersizin birlikte olması, verilen kiloların geri alınmaması için de gereklidir. Çok sıkı açlık diyetleri hızlı kilo vermenizi sağlayabilir. Ancak bu hızlı kilo kaybı, birçok kişi için uzun dönemde sürdürülemez hale gelir. Eğer günlük alınan kalori miktarı aşırı derecede kısıtlanırsa (1200 kalorinin altına inerse) vücudumuz hemen savunmaya geçecektir. Bu durumda metabolizma hızı düşecek ve kilo vermek daha zor hale gelecektir. Bununla birlikte açlık krizleri, baş ağrıları ve ruhsal değişiklikler başlayabilir. Sonuçta umulanın tam tersine aşırı yemek isteği ve kilo alımı ortaya çıkar.

Haber365

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL