Yetişkin Sağlığı

Lösemi Tedavisinde Türk Devrimi

ABD’de yaşayan Prof. Fatih Uçkun, çapı 1 santimden 1 milyon kere daha küçük ufak torbacıklar içine yüklenmiş ilacı, sadece kanserli hücrelere yollayarak, lösemi tedavisinde hayati bir adıma imza attı. Amerika’da..

Lösemi Tedavisinde Türk Devrimi

ABD’de yaşayan Prof. Fatih Uçkun, çapı 1 santimden 1 milyon kere daha küçük ufak torbacıklar içine yüklenmiş ilacı, sadece kanserli hücrelere yollayarak, lösemi tedavisinde hayati bir adıma imza attı.

Amerika’da yaşayan Türk Profesör Fatih Uçkun, lösemiye karşı geliştirdiği ‘akıllı bomba’ yöntemi ile tıp dünyasının gündemine oturdu. Amerikan Sağlık Bakanlığı, bu araştırmanın ilaca dönüştürülmesi için 2.5 milyon dolarlık bütçe ayırdı. İlacın diğer çocuk kanserleri için de kullanılması hedefleniyor.

Sabah gazetesinden Esra Tüzün’ün haberine göre, çocuklarda sık görülen kan kanserine karşı, nanoteknoloji ile tedavi konusunda çalışan Prof. Uçkun başkanlığındaki ekip, ilacın sağlıklı dokulara zarar vermeden kanserli bölgenin en derinine iletilmesini sağladı. Bunun için, çapı 1 santimden 1 milyon kere daha küçük ufak torbacıklar içine yüklenmiş ilaç, bir füze gibi yalnızca kanserli hücreye gönderildi. Böylece başka hiçbir yere zarar vermeden kanserli hücreler "bombalandı."

KANSERİN DİRENCİNİ KIRIYOR
Kanser tedavisinde kemoterapiye ve radyoterapiye direnci kıran bu yöntem, dünyaca ünlü tıp dergisi British Journal of Hematology’de yayımlandı. Amerikan Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Enstitüsü ilacın geliştirilmesi için 2.5 milyon dolar bağışladı. Bu destek, yeni tedavi yöntemlerinin daha da geliştirilmesini amaçlıyor. Araştırmacılar da, yöntemin kısa sürede sonuç vermesi konusunda bir hayli iyimser konuşuyor. Güney Kaliforniya Üniversitesi‘nde öğretim üyeliği de yapan ünlü Türk Profesör Fatih Uçkun’un araştırmalarına tıp dünyası büyük umut olarak bakıyor. Uçkun’un başkanlığını yürüttüğü Sabah Araştırma Enstitüsü, Amerika’daki en büyük çocuk sağlığı araştırması kurumu. Bu merkezde 100 araştırmacı, 186 laboratuvarda çalışma yapıyor. Prof. Dr. Uçkun, bu enstitüyü zorlu bir hastayı sağlığına kavuşturduktan sonra, gelen yardımla kurdu.

HAYATI BİR BAĞIŞLA DEĞİŞTİ
Prof. Dr. Uçkun, bir doktor arkadaşı tarafından gönderilen umutsuz hastayı tedavi etti. Sağlık sigortası bulunmadığı için özel izinle tedaviye aldığı bu hastanın, aslında 1.7 milyar dolar serveti bulunan ünlü işadamı Wayne Hughes’un oğlu olduğu ortaya çıktı. Hughes, bir hafta ömür biçilen oğlu kurtulunca, Uçkun’a 200 milyon dolar bağışladı. Prof. Dr. Fatih Uçkun da bu para ile enstitünün temellerini attı.

TEDAVİYE OLAN DİRENÇ KIRILACAK
Prof. Dr. Fatih Uçkun
tıp dünyasında büyük yankı uyandıran yöntem için, "Amacımız, hedefe yönelik ilaçlarla kanserin tedaviye direnç mekanizmasını felce uğratmak. Çalışmanın uzun dönemde tüm çocukluk dönemi kanserleri için uygulanması hedefleniyor" dedi. Los Angeles Çocuk Hastanesi’ndeki Araştırma Enstitüsü’nde de bu ilaçlar üzerine araştırma yapılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL