Yetişkin Sağlığı

Kültür Mantarı Gelir Kapıları Oldu

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Sosyal Destekleme Projesi (SODES) kapsamında bir girişimci tarafından binanın bodrum katında yetiştirilmeye başlanan kültür mantarı, 4 kişiye istihdam sağladı. AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, ilçede yaşayan girişimci..

Kültür Mantarı Gelir Kapıları Oldu

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Sosyal Destekleme Projesi (SODES) kapsamında bir girişimci tarafından binanın bodrum katında yetiştirilmeye başlanan kültür mantarı, 4 kişiye istihdam sağladı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, ilçede yaşayan girişimci Halil Kara, daha önce kurs aldığı kültür mantarı yetiştiriciliği konusunda üretim yapmak için Kaymakamlıktan yardım istedi. Yapılan değerlendirmenin ardından Kara’nın talebi kabul edildi.

Köylere Hizmet Götürme Birliğince hazırlanan, ”Güneydoğu Kültür Mantarı Yetiştiriyor Projesi”, Devlet Planlama Teşkilatınca SODES kapsamında değerlendirilerek, girişimciye maddi destek sağlandı.

Keleşabdioğlu Mahallesi’ndeki bir binanın bodrum katında özel olarak hazırlanan alanda 4 kişilik bir ekip tarafından 2,5 ay önce üretilmeye başlanan mantarlar olgunlaştı.

İlk etapta 500 kilogram kültür mantarı elde eden ekip, Şanlıurfa ve ilçelerindeki anlaşmalı bazı marketler aracılığıyla kilosunu 4 TL’den satışa sundu.

Elde edilen gelirle yeniden mantar üretimi yapan ekip, yıl sonuna kadar üretimi iki katına çıkarıp, en az 3-4 kişiye daha istihdam sağlamayı planlıyor.

-KAYMAKAM KANYILMAZ’DAN DESTEK

Viranşehir Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, üretim merkezini ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla destekledikleri projenin henüz ilk hasat döneminde kendilerine gelecek adına umut verdiğini söyledi.

Bu tür projeleri her zaman için desteklediklerini ifade eden Kanyılmaz, mantar üretiminin karlı bir iş olduğunu, 2-3 aylık süreçte 4 ailenen bu yolla geçimini sağladığını belirtti.

Mantar satışından elde edilen gelirin yeni kişilere iş imkanı sağlayacağını anlatan Kanyılmaz, şunları kaydetti:

”Yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla desteklediğimiz proje henüz ilk hasat döneminde gelecek adına umut verdi. Projeye öncülük yapan ekibin desteğiyle ilçedeki işsiz gençler için önümüzdeki günlerde bir kurs açmayı planlıyoruz. Böylece daha fazla kişiyi üretime yönlendirip, yeni iş alanları açmak istiyoruz.”

Proje Koordinatörü Halil Kara da üretimin devam ettiğini belirterek, pazar sıkıntısı yaşamadıklarını belirtti.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL