Kilolara Kalıcı ‘Elveda’

Yetişkin Sağlığı
Ancak siz siz olun çok kısıtlı enerjiye sahip diyetler yaparak haftada 2-3 kilo vermeye çalışmayın. Çok kısıtlı enerjiye sahip diyetler yaparak haftada 2-3 kg vermeye çalışmayın. Şok diyetlerde yağ ki...
EMOJİLE

Ancak siz siz olun çok kısıtlı enerjiye sahip diyetler yaparak haftada 2-3 kilo vermeye çalışmayın. Çok kısıtlı enerjiye sahip diyetler yaparak haftada 2-3 kg vermeye çalışmayın. Şok diyetlerde yağ kitlesinden kaybetmediğiniz için normal beslenme alışkanlığınıza döndüğünüzde verdiğiniz kiloları hızla geri alırken, sağlığınızı da riske atmış olacaksınız. Zaten ideal kilonuza kavuşmanız için ağır ve sıkıcı diyetlere ihtiyacınız olmayacak. Fit bir vücut için yapmanız gereken şey; ‘yeterli’ ve ‘dengeli" beslenmek… Her gün 30 dakikalık egzersizi de ihmal etmemek! Bu sayede aç kalmadan, sıkıcı listelere bağlı yaşamadan 1 ayda 4 -5 kilo verebileceksiniz!

AZ VE SIK BESLENİN

Diyetisyen İpek Cirit’in Takvim’deki yazısına göre, kilo vermek demek ‘aç kalmak’ değil. Tam aksine kilo vermenin yolu düzenli beslenmekten geçiyor. Çünkü uzun süreli açlıklar metabolizma hızınız yavaşlıyor. Enerji gelmediğini anlayan vücut da ihtiyacı olan enerjiyi yağ depolarından sağlıyor. Fakat ilk enerji aldığınızda bunu yerine koyuyor. Dolayısıyla yağ kitlesinde kayıp olmuyor. En sağlıklı beslenme şekli kahvaltıyı uyandıktan sonra en geç 1 saat içinde yapmak ve sonraki öğünleri 2-4 saat sonra olacak şekilde planlamak. Bunun için her gün 3’ü ana öğün olmak üzere günde en az 5-6 kez beslenin. İsterseniz, ara öğün sayısını 4’e bile çıkarabilirsiniz.

HER ÖĞÜN ÖNCESİ SU İÇİN
 

VÜCUDUNUZUN harcadığı enerji kadar sıvı tüketmelisiniz. Örneğin günde 2500 kalori enerji harcıyorsanız 2500 mililitre kadar da sıvı tüketmeye özen gösterin. Bu sıvının en az yüzde 75’i de sudan oluşmalı. Bu miktar yetişkin kişiler için 1,5-3 litre arasında değişebiliyor. Su sindirimin kolaylaşmasında, metabolizmanın çalışmasında ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde çok etkili oluyor. Her öğün öncesinde bir bardak su için. Böylece hem açlık hissinizi azaltarak gereksiz atıştırmalardan korunmuş, hem de günde en az 6 bardak su içmeyi garantilemiş olursunuz.

Haber365

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme