Kene timleri iş başında

Yetişkin Sağlığı
Yozgat’taki üretim istasyonunda üretilen beç tavukları, Çorum, Afyonkarahisar, Sivas, Yozgat, Gümüşhane, Bilecik, Amasya, Çankırı ve Tokat illerinde köylülere dağıtılacak. Orman v...
EMOJİLE

Yozgat’taki üretim istasyonunda üretilen beç tavukları, Çorum, Afyonkarahisar, Sivas, Yozgat, Gümüşhane, Bilecik, Amasya, Çankırı ve Tokat illerinde köylülere dağıtılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, son yıllarda kırım kongo kanamalı hastalığı vakalarının yoğun olarak görüldüğü Türkiye’nin iç bölgelerinde keneyle biyolojik mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Söz konusu çalışmayla, keneden kaynaklanan vakaların yoğun olarak görüldüğü bölgelerde seçilen bazı köylerde vatandaşlara, birer çift olarak ve evlerinin önünde beslemek şartı ile beç tavukları dağıtılıyor.

Dış ortamlara ve ilaçlara karşı son derece dirençli parazitler olan kenelerle mücadele son derece güç oluyor ve zaman zaman yapılan bilinçsiz ilaç kullanımı tabiatın kirlenmesi sonucunu doğuruyor.

Bu sebeplerden dolayı kenelere karşı kimyevi mücadele yerine biyolojik mücadele gerçekleştirmek üzere beç tavukları üretiliyor.

Çalışmalar kapsamında 2014 yılında üretilecek 3 bin adet beç tavuğu köylülere dağıtılacak. Yozgat’taki üretim istasyonunda üretilen ve Çorum, Afyonkarahisar, Sivas, Yozgat, Gümüşhane, Bilecik, Amasya, Çankırı ve Tokat illerinde köylülere dağıtılacak beç tavukları ile kene kaynaklı hastalıkların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yaşadığı bölgelerde bu tür böcekleri fazlaca tüketen Afrika kökenli kanatlı hayvanlardan olan beç tavuklarının, her yıl üreyerek çoğalmasıyla beraber, kene ile biyolojik mücadelenin katlanarak artması planlanıyor.

Yetkililer, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün, insanların yaşadıkları ortamlardaki bu mücadelesinin, alınan olumlu sonuçlara göre artarak devam edeceğini dile getirdi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme