Yetişkin Sağlığı

Kanserle Mücadelede Elmas Mucizesi!

Bilim insanları umut verici araştırmalar ortaya koyuyor. Bunlardan en yenisi de nano elmasların, kanserle mücadelede 10 kat daha olumlu sonuçlar alınmasına yaradığını gösterdi.   Chicago’daki Northwestern Üniversitesi’nde yürütülen kanser araştırmalarında biyotıp..

Kanserle Mücadelede Elmas Mucizesi!

Bilim insanları umut verici araştırmalar ortaya koyuyor. Bunlardan en yenisi de nano elmasların, kanserle mücadelede 10 kat daha olumlu sonuçlar alınmasına yaradığını gösterdi. 

 Chicago’daki Northwestern Üniversitesi’nde yürütülen kanser araştırmalarında biyotıp mühendisi Dr. Dean Ho nano elmaslar ile çalışıyor, ancak laboratuarı ışıldayıp parıldamıyor. Dr. Dean Ho’nun çalıştığı nano elmasların kimyasal yapıları bildiğimiz mücevherlerde kullanılan elmaslara benziyor ama bunlar bir kum taneciğinin trilyonda biri küçüklüğünde oldukları için çıplak gözle görülmesi neredeyse imkânsız.

Nano elmasların mucizevi özelliği

Bu mikroskobik parçacıklarının kanser tedavisindeki mucizevî işlevini Dr. Dean Ho şöyle izah ediyor:

”Nano elmas da karbondan oluşur ve büyüklükleri 2 ila 8 nanometre arası değişir ama sıra dışı özelliklere sahipler. Bu nano elmaslar, dış yüzünde çeşitli ilaçları bağlayabiliyor ve kanser hücrelerinin içine nüfuz edip daha sonra da yavaşça o ilaçları dağıtabiliyor. Vücuda zarar veren zehirli etkisi yok ve sindirimi de kolay. Biraz asit, bir değirmen ve ultrason ışınları ile kolayca, aynı biçimde tanecikler elde etmek de mümkün. İşte bütün bu özellikleri, nano elmasları tıp biliminde çok ilginç ve özel kılıyor.”

Bugüne kadar kanserle mücadelede karşılaşılan en büyük sorun, kanser hücrelerinin, kansere karşı olan ilaçları hücre dışına atması ve ilaçların bu dirençli tümörlere bir türlü etki edememesiydi. İşte nano elmaslar özellikle göğüs kanseri gibi agresif kanser türlerinde bile, normalde dışarı atılan kemoterapi ilaçlarını, kanser hücresinin içine taşıyıp orada uzun süre kalmasını ve etkisini göstermesini sağlayabiliyor.

En agresif kanser türlerinde de etkili

Northwestern Üniversitesi’nde bu araştırmayı yürüten biyotıp mühendisi Dean Ho ve ekibi, nano elmasların gücünü test etmek amacıyla bu parçacıklara Doxorubicin adlı kanser ilacını bağlamışlar. Ardından bu parçacıkları Doxorubicin’e yüksek direnç gösteren göğüs kanserli bir fareye enjekte etmişler. Alınan sonucu Dean Ho şöyle açıklıyor:

”Normal olarak, ilaç hemen hücre dışına atılırdı ve kanser hücresine etki etme şansı olamazdı. Ve bu yüzden bizim göğüs kanserli kobaylarımızda tümör ilerler ve hayvanlar ölürdü. Ama nano elmaslar sayesinde ilaç, kanser hücresine girip uzun süre kalabiliyor ve kobayın bir haftalık ömrü haftalarca uzuyor. Bu da çok büyük bir gelişme anlamına geliyor.”

”Yan etkisi yok”

Kanserle mücadele ilaçları nano elmaslar sayesinde 10 kat daha fazla etkili oluyor. Ayrıca şimdiye kadar tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi de bulunmuyor. Aksine vücuda uyumlu ve sindirimi de kolay. Dean Ho, nano elmasların sadece tümörlerde değil, tıp biliminde genel olarak bütün ilaçların etkisini daha da artırabileceğini düşünüyor.

Ancak nano elmasların insanlar üzerinde denenmesi için daha uzun yılların geçmesi gerekecek. Çünkü elmaslı ilaçlar piyasaya çıkmadan önce çeşitli kobaylar üzerindeki etkilerinin ayrıntılı biçimde incelenmesi gerekiyor.

Haber365

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL